Branding – hlídáte si pravidelně svou digitální stopu?

Autor: 7.8.2017 Pracujeme

Schválně jak často doma uklízíte? Každý den nebo 1x týdně? Auto umýváte 1x měsíčně? Data na vašem počítači si zvládnete pravidelně uspořádat maximálně 1x za rok? Svou digitální stopu na internetu jste ale pravděpodobně „neuklízeli“ ještě nikdy? A to už to bude určitě 10 či 15 let, co se po internetu pohybujete a nějaké ty stopy vašich předchozích aktivit na internetu určitě zůstaly…

Říkáte si, jak toto téma souvisí s online marketingem? Opravdu velmi úzce! Jsou to dvě strany téže mince. Nemá smysl bezhlavě investovat tisíce do propagace svého brandu a na druhé straně nemít pod kontrolou to, co si o vaší firmě či o vaší osobě lidé na internetu zjistí.

Digitální stopaProto vám zde uvedu několik praktických tipů, jak postupovat, aby váš internetový obraz byl co nejvíce podobný tomu, jaký si jej přejete mít. V neposlední řadě, ať také nepřehlédnete nějakou kritiku, na kterou by bylo vždy vhodné reagovat.

Zkusím jednotlivé body co nejvíce zjednodušit, ať máte čas je provádět co nejčastěji 🙂

  1. Vyhledejte si „své jméno, název firmy či důležitého produktu“ ve všech vyhledávačích, které jsou pro vás relevantní, tj. Google, Seznam.cz, Bing.com, Yahoo.com apod. Každý z těchto vyhledávačů funguje trochu jinak a řadí výsledky v jiném pořadí a věřte, že můžete objevit záznamy o věcech, na které jste již raději dávno zapomněli…
  2. Nespoléhejte jen na SEO. Optimalizace pro vyhledávače je pro většinu uživatelů trochu záhada, proto se může velmi často stát, že se ve výsledcích vyhledávaní např. zobrazí váš profil na nějaké sociální síti dříve než třeba váš pracně budovaný blog… (Nepanikařte, níže zjistíte, jak to ho využít.)
  3. Záznamy o vás vznikají i bez vašeho přičinění! Možná jste si toho také všimli, internet je plný duplicit. Protože pro mnoho jedinců není prvořadým cílem vytvářet originální obsah, ale spokojí se s kvantitou nad kvalitou. Automatickými systémy okopírují obsah nějakého známého katalogu firem, přidají tam svou reklamu a budou doufat, že nějaké návštěvníky a prokliky z vyhledávačů také získají. Problém, který Vám to může přinést je, že údaje v těchto katalozích mohou být neúplné, zavádějící a hlavně neaktuální. Vy často bohužel nemáte žádnou možnost je změnit.
  4. Nepodceňujte registrace a přihlášení. Asi jste se během několika minulých let přes internet přihlásili na různé akce, setkání nebo jste někomu poskytli podporu. Tyto „seznamy účastníků“ mají bohužel taktéž nekonečnou životnost a mohou o vás prozradit mnohé.
  5. Nastavte si upozornění. Pokud neznáte službu www.google.com/alerts, tak ji určitě vyzkoušejte. Můžete si tam nechat nastavit zasílání upozornění, kdykoliv se na internetu zobrazí zmínka o vaší firmě či produktu.

Google alertsNyní přejděme od obecného monitoringu brandu k tomu, jak eliminovat záznamy, které považujete za negativní nebo za neaktuální. Často jsou totiž z různých důvodu na více viditelném místě než vaše aktuální informace (třeba proto, že jste nedávnem změnili zaměření svého podnikání…).

  1. Zaregistrujte si profily na různých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google Plus, Yelp, Linkedin, Behance apod…). Nemusíte je aktivně používat, stačí si vyplnit profil a webovou adresu přesměrovat např. na váš web. Většina sociálních sítí má pro Google větší hodnotu než jiné duplicitní záznamy či nějaké komentáře v diskusích…
  2. Pravidelně si aktualizujte nastavení soukromí u sociálních sítí, co aktivně používáte. Je přirozené, že se chcete s kamarády podělit o fotky z dovolené, ale je opravdu nutné, aby se každý z vašich „facebookových přátel“ neomezeně probíral vašimi fotkami i deset let zpátky
  3. Aktualizujte si data v hlavních webových katalozích, kam máte přístup, např. Firmy.cz, Yelp.com, Najisto.cz, Firmy na Google apod.
  4. Myslete taky na obrázky a videa. Zjistěte si, jaké fotky se zobrazují v souvislosti s vaším produktem či jménem. Ideálně používejte v profilech stejné foto, ať Google zbytečně nekrmíte přílišným množstvím fotek… 🙂
  5. Zaplaťte si úzce zaměřenou brandovou PPC kampaň ve vyhledávačích na váš produkt nebo jméno. Vzhledem k objemu vyhledávání vás to pravděpodobně bude stát minimum financi, ale budete mít 100% jistotu, co uvidí uživatelé jako první.

Jaká je finální rada? Neignorujte svou digitální stopu. Každý ji máme jinak bohatou a musíme přirozeně vynaložit jiné úsilí při úklidu. Výše zmíněné základní postupy by měl však vyzkoušet každý ještě předtím, než začne pracněji propagovat svůj nejen firemní brand.

Poznámka: Pokud vám tyto rady nepomohou, vždy tu máte ještě možnost vyzkoušet žádost o stažení odkazu z www vyhledávaní pomocí „práva na zapomnění“, které platí v rámci EU.

Právo na zapomnění

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů