Google mapy krok za krokem

Autor: 14.11.2018 Pracujeme

Změnu politiky pro používání map Google oznámil již v květnu, v původní podobě ale přestaly fungovat až později během léta a začátkem podzimu. Celá změna spočívá v tom, že Google celé mapové rozhraní API přesunul do placených cloudových služeb. Zároveň je zde ale poměrně vysoký limit pro použití zdarma, resp. každý měsíc dostanete 200$ budget na načítání map. A to není málo u statických map se jedná až o 100000 načtení, u dynamických až o 28000 načtení. Jen je potřeba dát pozor na to, že se započítává prakticky každá interakce s mapou – např. posun, přiblížení apod. Přesto si myslím, že pro většinu menších webů to může stačit.

CENIKZároveň je dobré si ujasnit, zda vůbec volání map přes API potřebujete, protože pokud do map nevkládáte například místa provozoven nebo realizací, vystačíte si s jednoduchým vložením přes IFRAME, které bylo, je a snad i zůstane zdarma.

Například v tomto případě se ale bez API neobejdete:

Mapa přes API
Google mapy přes API

Získání API klíče není nic složitého, jde o jednoduchý proces na pár minut. Ale nevyhnete se vložení údajů o platební kartě – přestože vám z ní nemusí být nikdy nic strženo. Nejdříve přejděte na stránku Google Maps Platform, kde kliknete na tlačítko GET STARTED. Je možné, že budete vyzváni k výběru Google účtu, nebo k přihlášení na existující Google účet.

0V pop-up okně vyberete možnost MAPS a kliknete na pokračovat.

Mapy výběr službyV dalším okně se vybírá z existujících projektů (pokud již existuje) nebo zadáte jméno nového projektu.

Výběr projektuPo vytvoření projektu přichází méně zábavná část – placení.

billingPrvním krokem je výběr země, souhlas s podmínkami a volitelné nastavení k zasílání informací, nabídek, aktualizací…

zadání platebDruhým krokem je vybrání nebo vytvoření platebního profilu a zadání informací o platební kartě. V tuto chvíli Google nabízí 300$ kreditu na prvních 12 měsíců místo avizovaných 200$ v ceníku.

zadání kartyPo dokončení vyskočí okno s potvrzením a následně i API klíčem, který budete potřebovat pro svého vývojáře.

Potvrzení

APIA to je vše.

Google mapy přes IFRAME

Druhou možností je jednoduché vložení mapy přes Iframe v případě, že s mapou nepotřebujete nijak „manipulovat“.
V tomto případě si na mapách najdete požadované místo.

mapa_googleKliknete na navigaci vlevo a z možností vyberete Sdílet nebo vložit mapu.

vložení mapyV okně pravděpodobně budete potřebovat možnost Vlastní velikost, nicméně vygenerovaný kód lze upravit i následně.

mapa_google3Zadáte požadovanou velikost mapy, případně si necháte ukázat náhled.

mapa_google4

náhled mapy

A pak už jen zkopírujete vytvořený HTML kód a odešlete ho pro vložení do stránek.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů