Lokální SEO nejen pro lokály

Autor: 13.7.2015 Pracujeme

Lokální SEO nemusí být pro každého. Pokud poskytujete služby bez ohledu na místo, pak pro vás nebude mít velký význam. Pokud je vaše podnikání na místo nebo region zaměřeno, pak naopak není o čem přemýšlet. A když máte prodejen nebo středisek víc, pak vás čeká docela dost práce. Současně platí, že většinu práce budete dělat kvůli Google a pro Seznam máte času dost.

Význam lokálního SEO stoupá současně s tím, jak se zvyšuje podíl „local search“, používání mobilních zařízení a personalizovaných výsledků hledání, kde Google předpokládá, že lidé očekávají výsledky v okolí místa hledání.

Pro většinu ukázek jsem použil stránky firmy Jena nábytek, která již sice nepatří mezi naše klienty, ale má více prodejen a alespoň částečně nastavený základ.

Pokud použijete místní hledání, je velká pravděpodobnost, že ve výsledcích budou uvedeny záznamy, umístěné na mapě.

firmy na mapě

Ale i v případě, že zde mapa nebude, Google může zobrazit informace o adrese u záznamu firmy

adresa v SERP

V ideálním případě, obvykle při hledání konkrétní firmy společně s lokací, se pak ještě zobrazí vpravo stránka Google+

Profil Google+

Co pro to musíte udělat?

Titulky, nadpisy, obsah

Doplnění místa podnikání do obsahu stránek je prvním krokem a zároveň jeden z hlavních signálů pro vyhledávače. Pokud vám jde o jedno místo, nebude doplnění stránek žádný problém.

titulky

Při více provozovnách ale rovnou zapomeňte na to, že je do titulku nacpete všechny. Takto určitě ne!

špatné titulky

V případě Jena nábytek místo prodejny v titulku chybí, což je škoda.

titulky Jena

U více středisek tak bude řešením vytvoření vlastní stránky pro každou provozovnu a její propojení s obsahem webu.

prodejna

Jena nábytek má přehled svých prodejen i s odkazem na stránku prodejny. Škoda jen, že odkaz nevede i z názvu prodejny v přehledu, ale jen z odkazu „Více informací“…

Prodejny Jena

Nadpisy

Pro nadpisy stránek platí to stejné, co pro titulky – místo prodejny je relevantní informace, která by v nadpisu neměla chybět.

Nadpisy H1

Obrázky

Další z možností je uvedení místa v popisu obrázků prodejny…

Správný popis obrázku

…což ale u Jeny také nenajdeme.

Popis obrázku

Struktura stránek

Přestože význam klíčových slov v URL nepřeceňuji, uvedením místa provozovny v URL určitě nic nezkazíte.

struktura URL

Mikrodata

Přidáním mikrodat pomáhá vyhledávačům kategorizovat a identifikovat důležité informace na stránkách. Na stránkách Schema.org najdete nejběžnější typy značení, v našem případě budeme pracovat s LocalBusiness. Vyberete odpovídající značky a vložíte je do kódu stránek.

Microdata

Sitemap

geo generátor

Geo sitemap je dalším krokem, jak zvýšit lokální relevanci a díky Geo sitemap a KML generátoru to není nic složitého. Služba vygeneruje potřebné soubory, které nahrajete do hlavního adresáře stránek a následně přidáte do Google Search Console (dříve Google Webmaster Tools)

geo sitemap

soubor kml

Adresáře firem

Prozatím posledním krokem bude přidání stránek do adresářů firem. Na Seznamu to budou Firmy.cz, na Google „Google moje firma“. Zapomeňte na adresáře typu info-nazevmesta.cz – jsou opravdu k ničemu.

firmy.cz

Především na Google nezapomeňte, že přidáváte samostatnou stránku pro každou provozovnu. Tato provozovna musí fyzicky existovat – Google vám na ní pošle ověřovací PIN (poštou).

Google moje firma

A to je vše, to hlavní máte hotovo. Dosáhnout slušných výsledků v lokálním SEO může být snazší, než se umístit ve výsledcích na obecné fráze, zcela triviální to ale není. Pomoct vám samozřejmě umíme…

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů