Spouštíme nový web s Horníkem

Autor: 10.11.2015 Pracujeme

Jednou z kritických a přesto podceňovaných fází spuštění nového webu je ošetření, resp. přesměrování starých URL adres na nové a pohlídání si stavu stránek. Výsledkem často bývá ztráta pozic ve vyhledávání a propad návštěvnosti.

Proč se tím zabývat celkem podrobně popsal loni Martin Kolčaba, doporučuji si přečíst, pokud nechcete páchat zbytečné harakiri.

Jeden nový web jsme spouštěli nedávno a byla to dobrá příležitost, jak vyzkoušet nový, ambiciózní projekt Marketing Miner Filipa Podstavce. Filip se po loňském Marketing Festivalu takřka ztratil ze scény a ladil a kompletoval nástroje, které předtím znalo pár účastníků školení OpenRefine.

Marketing Miner recenzovat nechci, tenhle soubor nástrojů má docela široké využití, které popsal Pavel Martinovský, nebo Petr Vojtěchovský.  „Horník“ je fajn, přesto má zatím několik omezení:

  • – chybí jakékoliv reporty. Ale to už vyplývá ze samotné funkčnosti – jde  primárně nástroj na dolování dat, pro jejich zpracování jsou potřeba jiné programy, např. Open Refine nebo Excel.
  • – není právě nejrychlejší, takže zpracování větší sady dat „na pozadí“ trvá i tři dny. Nic tragického, do nástroje se nahraje soubor a pak se už jen čeká na výsledek, který přijde mailem. Ale zdržuje to.
  • – není možné pomocí jednoho nástroje souběžně zpracovávat více souborů, je potřeba nahrát jeden a po jeho dokončení druhý.

Kromě reportů by zbytek měl vyřešit velký update, který je naplánován na začátek roku 2016. Budu se na něj těšit…

Dost k programu, jak jsme tedy postupovali?

1. Ověřujeme staré adresy

K dispozici máme výpis původních adres z nástroje Screaming Frog. Ten jsme nahráli do Status Code Checkeru, který dělá přesně to, co lze podle názvu očekávat – kontroluje návratový kód volaných adres. Předpoklad byl, že by měl vrátit menší množství statusů 200 (v případech, kdy byla původní adresa zachována) a zbytek 301 (tedy přesměrování na novou URL).

Status Checker

Což v podstatě vyšlo – nebýt případů, kdy server vrátil stavový kód 500 (Server Error). Programátoři dostali výpis adres, které tuto chybu vrací, k opravě.

2. Kontrolujeme nové adresy

Druhou fází bylo nahrání souboru nových adres do URL informeru. Tento nástroj toho umí mnohem více, nás ale zajímalo především:

  • – stavový kód (očekáváme výhradně hodnotu 200 OK)
  • – kontrola zobrazení v mobilních zařízeních
  • – PageSpeed report
  • – data pro analýzu obsahu
  • – čas stahování stránky

Vzhledem k množství adres a obsahu výstupu trvá zpracování několik hodin, při zpracování na pozadí přijde výsledek za dva dny. Na řadu přichází Excel a trocha jednoduchého filtrování.

URL Informer

Výsledek:

  • – 100% stránek vrací stavový kód 200, na webu není žádné přesměrování, ani chybové stránky
  • – 70% stránek má hodnotu Google PageSpeed reportu vyšší než 75%, 8% se pohybuje mezi 50-60% a pouze dvě stránky mají méně než 50%
  • – všechny stránky prošly testem na zobrazení v mobilních zařízeních
  • – 83% stránek se načte za méně než 1 vteřinu, u 1,3% stránek trvá načtení déle než dvě vteřiny, jednalo se o zbytečně velké obrázky a po jejich optimalizaci došlo k snížení doby načítání na vyhovující hodnoty.

Výsledek

Tak a máme hotovo. Nebo alespoň v této fázi. Pomocí Marketing Mineru můžeme získat výsledky z vyhledávání, ověřit jaké stránky vrací vyhledávače na důležité výrazy, porovnat se s konkurencí, nebo si ji pěkně zanalyzovat.

Nástroje

Jedinou nepříjemností bylo čekání na výsledek zpracování dat, pokud to po aktualizaci horník zvládne během jednoho dne, bude se jednat o opravdu komplexní nástroj.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů