9 banálních kroků, které spolehlivě pohřbí každou kampaň

Autor: 12.6.2014 Optimalizace

Kolega Honza Podloucký se s tím na svých školeních setkává pravidelně – kampaně nefungují, návštěvníci přijdou, ale nenakoupí, agentury a konzultanti dělají svojí práci špatně. A je jedno, jestli se jedná o Sklik, Adwords, nebo sociální sítě. Je to prostě k ničemu.

A co vy? Vaše kampaně fungují?

 

Mám pro vás 9 tipů, jak to změnit.

1) Nic neměřte!

První a zásadní školácká chyba – chtít vše měřit. Proč? Kampaně zásadně neznačkujte a nejlepší je, když webovou analytiku zrušíte úplně. Uvidíte, jak se vám hned bude lépe spát.

2) Poslední klik vládne všem

Když už si nedáte říct a měříte, zapomeňte aspoň na pojmy jako multichannels, asistované konverze, nebo atribuce. Pouze poslední zdroj přináší konverze, vše ostatní bez milosti ořežte a zrušte. Přece nebudete ty darmožrouty živit.

3) Vždy na úvodní stránku

Kampaně vždy směrujte na úvodní stránku webu. Je přece hlavní, dala vám tolik práce, je na ní ten hezký slider a fotka majitele. Byla by škoda, aby to návštěvník neviděl. A jestli přišel kvůli něčemu jinému, tak on si to najde.

4) Neulehčujte jim to

Pokud nabízíte v kampani například 50% slevu na okna, nikdy to nepište na stránku, na kterou návštěvník přichází. Měl by to moc jednoduché. Dejte tam obecné technické informace, seznamte ho s historií firmy, a když na to máte koule, ukažte mu, kde jste byli loni na dovolené. Ať kouká.

5) Dejte jim vybrat

Amatéři dělají základní chybu – mají jednoduchou, přehlednou stránku, napíší na ní, co chtějí prodat a přidají jednoznačnou výzvou k akci. Třeba Koupit, Poslat poptávku apod. Nebuďte jako oni! Buďte velkorysí – máte přece rozsáhlý web a nabízíte tolik jiných, krásných, věcí. Byla by škoda, aby je návštěvník neviděl všechny. Dejte tam co nejvíc tlačítek- skuteční profíci mohou doplnit ještě o reklamy a bannery na cizí weby.

6) Zapomeňte na obrázky

Není pravda, že jeden obrázek je lepší než tisíc slov. Obrázky nepoužívejte, raději tam dejte víc textu. A čím víc, tím líp. A když už obrázek, tak profi – z fotobanky. Nemusí být k tématu, každý přece ocení rozkvetlou jarní louku.

7) Netestujte!

Není pravda, že na webu se musí testovat. Konzultanti, kteří vám tvrdí, že máte testovat, co se návštěvníkům líbí a na co lépe reagují, vám bohapustě lžou. Prý se vám zvednou konverze. Pche. Sám přece nejlíp víte, co se líbí vám. Udělejte to podle sebe, je to přece váš web.

8) Nikomu nevěřte!

Všichni z vás chtějí jenom vytáhnout peníze. Tihle prodavači deště… A navíc, ve svém oboru děláte tolik let, máte svou hlavu, tak si přece nenecháte radit. Vysmějte se jim a politujte ty, kteří jim na to skočí. Nebo je rovnou pošlete ke konkurenci, ať si naběhne ona.

9) Devátý krok všechno mění: Zapomeňte na zdravý rozum

Co na tom, že přece jen nějaké ty zkušenosti máte a ty vám říkají, že úspěch málokdy přijde přes noc, slunce nesvítí každému a každý den a voda do kopce nepoteče. Rozhodně neztrácejte čas zkoumáním kvality své nabídky a analýzou konkurence a její nabídky, i když vám zdravý rozum velí pravý opak.

Tak a to je vše. Máte vyhráno. Opravdu to je tak jednoduché a ani to nebolelo. Devět banálních kroků, které spolehlivě pohřbí každou kampaň.

Anebo víte co? Vyhoďte ty prachy rovnou z okna a netrapte se tím.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů