Kolik „P“ opravdu prodává?

Autor: 26.3.2019 Optimalizace

Všichni znají marketingový mix jako klíčový nástroj klasického marketingu. V tradičním pojetí „4P“ z roku 1960 (product, price, promotion, place – produkt, cena, propagace, místo), nebo rozšířeném pojetí „5P“, které přidává další prvek – People, tedy lidé.

Co ale prodává ve skutečnosti a které „P“ nám chybí? Je to psychologie, klíčový faktor každého prodeje, a to nejen v online prostředí. Samozřejmě, musíme mít produkt (ale ten mají i ostatní), za dobrou cenu (a vždy se někdo bude snažit být levnější) a musíme ho propagovat, protože bez reklamy to dnes už skoro nejde. Ale opravdu to stačí?

5P marketingu

Konečný prodej tak více ovlivňují psychologické faktory, které definoval např. Robert Caldini v knize Zbraně vlivu (určitě doporučuji). Ten mezi šest základních principů (zbraní) řadí:

  • reciprocitu,
  • závazek a reciprocitu,
  • sociální schválení (důkaz),
  • oblíbenost (sympatie)
  • autoritu
  • vzácnost (nedostatek)

A později přidal i sedmou „zbraň“ – jednotu, na které vyrostli všichni ti influenceři, dnes tak populární na sociálních sítích, a která říká, že čím více se s ostatními identifikujeme, tím více nás ovlivňují.

Nicméně i Caldiniho zbraně vycházejí z psychologických studií a principů, které jsou mnohem, mnohem starší. A ani moderní prodej, potažmo webdesign a UX, se bez nich neobejde.

Také o tom si budeme povídat na akci Czech On-line Expo v rámci našeho INT Summitu. Tak se stavte…

Stále si ještě můžete na napsat o volnou nebo zlevněnou vstupenku.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů