Case study: Tapety jdou na dračku

Autor: 3.10.2018 Case study

Jak zkrotit FAVI a BIANO v marketingovém mixu!

V této case study bychom se rádi podělili o své zkušenosti s eshopem s tapetami, na kterém jsme pracovali od května 2018.
Stejně jako mnoho dalších eshopů se i „náš“ z velké míry spoléhal na služby populárních portálů FAVI a BIANO. Jsou ale tyhle dva portály vždy výhodné? Jak je efektivně zoptimalizovat a zařadit do marketingového mixu? To byl náš sekundární úkol k našemu hlavnímu – ke zvýšení výkonu statického eshopu.

Co jsme změnili

Předně jsme museli zapojit další propagační kanály. Neexistuje „samospásný“ marketingový nástroj a jenom kompletní a vyladěný marketingový mix vede k dlouhodobému růstu výkonu.

 • FACEBOOK – výborně nám posloužil ke komunikaci brandu, interiérových inspirací a pomocí soutěží taky ke zvýšení zájmů o dražší designové kousky. Léto je totiž čas tapet!
 • GOOGLE ADS – všichni chtějí tapety, ale ještě si nemůžou úplně vzpomenout na značku…Od toho je Google, který má navíc svoji obsahovou síť. A co udělat s veškerou tou návštěvností z Facebooku? Retargetovat je!
 • S-KLIK – možná to zní trochu přehnaně, ale lidé používají také Seznam. Buďte efektivní na všech frontách!

Co se nám povedlo

Přestože byly v květnu 2 prodloužené víkendy a nakupovat tapety nebylo přímo nejlákavějším programem, podařilo se nám zvýšit meziměsíčně počet návštěv o 32.21 %, obrat o 32.16 % a konverzní poměr o 15.78 %.
Naše práce se tedy kladně podepsala hned první měsíc, ale nebylo vše tak růžové…

statistiky

Jak jsme narazili

Zjistili jsme, že existuje přímý vztah mezi Facebookem, Favi a Biano. Vyvolaný rozruch kolem tapet zvýšil také hledanost prostřednictvím portálů Favi a Biano. Protože ale oba portály usilovně inzerují v Google Ads, negativně ovlivňují PNO z našich vlastních kampaní!

Nezůstalo jen u pocitů a když jsme si prohlédli čísla z června, tak jsme zjistili, že:

 • náklady na prokliky ve FAVI nám v červnu vzrostly o 11 %
 • přímé PNO z kanálu vzrostlo o 8,67 %
 • konverzní poměr eshopu z Google Ads kampaní poklesl o 24,8 %.

statistiky

A aby to nebylo vše, celkový obrat eshopu byl oproti „papírově“ slabšímu květnu nižší, a přesto, že se na výkonu mohly podepsat blížící se prázdniny a časy dovolených, bylo potřeba změnit poměr vstupů.

Jak jsme zakročili

V červenci jsme omezili bid na prokliky u Favi, i Biano (které jsme v červnu posílili) a zvýšili rozpočet pro facebookové kampaně, které nám tak pěkně rozvířily vody.

Důsledkem bylo:

 • snížení rozpočtu na Favi o 25 %, ale zlepšení přímého PNO na FAVI o 5,6 %
 • snížení rozpočtu na Biano o 12 % a zlepšení celkového PNO tamtéž o 3,98 %
 • zlepšení konverzního poměru ehopu z Google Ads meziměsíčně o 57,44 %.

statistikyVýsledky v srpnu

V čem jsme začali, v tom jsme také pokračovali v srpnu. A co se stalo? Při srovnání stejného období v červenci a srpnu se ukázaly tyto výstupy:

 • opětovný pokles přímého PNO z Favi o 18.53 %
 • zvýšení konverzního poměru v Google Ads o 4,61 %
 • zlepšení celkového PNO z Biano o 7.99 %.

statistikyZávěry

Nakonec je tedy vše na dobré cestě! Díky naší dobré práci a zapojení nových kanálů nám výkon roste a PNO klesají. Hlavním faktorem úspěchu je fakt, že nám nestačilo jenom sledovat rostoucí obrat eshopu, ale že jsme si dokázali rozklíčovat souvislosti a dílčí části naší práce. Dosáhli jsme tak ještě lepších a zároveň udržitelnějších výsledků.

A pár rad na závěr:

 • Nezapomínejte na kreativní práci s Facebookem. Výborně se s ním branduje a zvyšuje relevantní návštěvnost. Sklidit úspěch pak můžete dynamickým remarketingem.
 • FAVI a BIANO jsou fajn pro interiérové produkty. Bezhlavé investice v něm vám ale můžou stát peníze a kampaně v mixu se mohou stát kontraproduktivní.
 • Google Ads se vyplatí využít pro remarketing a veškerá „černá práce“ Facebooku se tak zúročí hned dvakrát.

Co vám budeme povídat, je to alchymie…Jsme tady ale my a jsme vždy ochotní poradit 😉

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů