Google Data Studio – data na jednom místě

Autor: 20.8.2019 Analytics

Měříte na svém webu návštěvnost, používáte PPC, zbožové vyhledávače a snažíte se stránky optimalizovat pro vyhledávače? Pokud ano, budete se mnou souhlasit, že to je hromada různých služeb a dat a vyhodnotit je není vůbec snadné, navíc to může být docela časově náročné.

Jestli chcete z vašich údajů dostat víc (a ještě ušetřit čas), pak je pro vás Google Data Studio správná volba. Připojíte všechny zdroje a voilà, máte skoro hotovo.

Dobrá zpráva je, že Google Data Studio je zdarma. Platit můžete za některé konektory (způsob jak připojit další zdroje), ale v první fázi se bez toho nejspíš obejdete. Základní jednoduché přehledy si nastavíte sami, bez programování, znalosti API, psaní kódu nebo databázových dotazů.

Google Data StudioCo považuji za největší výhody Data Studia?

Kromě toho, že je zdarma, vám umožní mít data z různých zdrojů na jednom místě. Tato data lze vizualizovat a transformovat do smysluplných ukazatelů. Snadněji tak můžete sledovat trendy, výkyvy, chyby a problémy na webu i obchodní výsledky. Na konci je dynamický report s živými daty, který můžete snadno sdílet s klientem, týmem nebo šéfem.

Nevýhody? Možná jsou.

Google Data Studio je poměrně nový produkt, který do „ostrého“ provozu přešel až v září 2018. A není dokonalý, zvláště ve srovnání s konkurenčními nástroje, jako je například Tableu nebo Microsoft Power BI. Tyto nevýhody může vyvažovat jak snadnost použití, tak množství aktualizací, kterými nás Google průběžně zásobuje.

Mluvíme-li o ED, je to, když je člověk považován za čas na kamagra usa, z důvodu omezeného zranění kvůli k penisu a jsou k dispozici různá ošetření.Kde koupit meldonium online?

snip_20190801151548

Jak získat Google Data Studio?

Snadno. Přejděte na stránku https://datastudio.google.com/, přihlašte se svým Google účtem a začněte. Nezapomeňte použít účet, pod kterým máte přístup k Google Analytics, Google Ads, případně dalším službám.

homepageJak dostat do Google Data Studia údaje

Pro připojení slouží tzv. konektory. aktuálně 17 konektorů je přímo od Google a umožní získat data z nejpoužívanějších služeb, mj. právě z Analytics, Ads, Sheets, Search Console nebo třeba BigQuery a MySQL databází.

konektoryPro jiné údaje budete potřebovat některý z více než 140 partnerských konektorů, které umožní připojit údaje z dalších zdrojů dat. Některé jsou zdarma (například konektor Skliku, Collabimu, Marketing Mineru), většina je ale komerčních a je potřeba za ně platit. Tyto konektory umožní například pracovat s daty ze sociálních sítí, reklamních programů, Mailchimpu, ale i podrobnějších údajů ze služeb Google.

konektory2Mezi nejpoužívanější patří Supermetrics a Funnel, cena začíná na cca 70$ měsíčně. Ale umí toho opravdu hodně.

supermetricsCo dál?

Máte založené Data Studio, máte připojená data, můžete se pustit do práce. Práce se studiem je intuitivní, pracuje metodou „táhni a pusť“, pro první výsledky nepotřebujete žádnou znalost programování. Prostě vyberete graf nebo tabulku a určíte jí, jaká data se mají zobrazit.

vizualizace

Na krátké představení se můžete podívat ve videu od Google

Tady ale možnosti Data Studia určitě nekončí:

– můžete vytvářet vlastní vypočítané metriky
– data můžete filtrovat a formátovat
– můžete kombinovat různé zdroje a získat tak jiný pohled na data

Na Facebooku například používáme produktové kampaně (DPA). Že nám nesouhlasí údaje o konverzích mezi Google Analytics a Facebookem je tak nějak normální a počítáme s tím. Co by alespoň přibližně souhlasit mělo, jsou počty kliknutí v kampaních a počty návštěv (ne uživatelů) v Analytics. Ale ono to skoro nikdy a nikde nesedí. Ano, důvodů může být mnoho, nicméně to, co můžeme ovlivnit, máme nastaveno správně.
Pomocí data blendingu (jednoduchý postup na webu ConversionXL) si můžeme data z obou systémů sloučit a podívat se ně.

blendNenechte si to pro sebe

Přehledy máte, nyní je můžete snadno sdílet s ostatními, „vytisknout“ do PDF, případně vložit do stránek. Podle typu oprávnění mohou ostatní data jen prohlížet, nebo upravovat.

sdileni

Google Data Studio není a asi ani nebude dokonalé. Ale výhody převažují a stojí za to, dát mu šanci. My v něm reportujeme výsledky téměř všem našim klientům, kromě toho, že klienti mohou k datům přistupovat kdykoliv a online, ušetřili jsme hodiny času, kdy se můžeme věnovat smysluplné práci.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů