Ověřeno zákazníky nemusí být pro každého

Autor: 23.2.2012 Optimalizace

Službu Ověřeno zákazníky pokládám za jednu z neužitečnějších, které Heuréka nabízí. Spolehlivých možností, jak se dozvědět, jestli obchod je nebo není spolehlivý zase tolik není a tady je navíc jistota, že názory nemůže obchodník mazat nebo upravovat.

Z pohledu obchodníka se v praxi setkáváme s námitkou, že negativní příspěvky mohou jejich obchodu uškodit. Souhlasím, stejně tak pozitivní názory mohou zákazníkům při rozhodování pomoct. A přijmeme-li fakt, že vysoké procento zákazníků se rozhoduje právě na základě zkušeností a doporučení ostatních, nastává dilema. Mám využít recenzí a riskovat, že ne všem se u mě nakupuje dobře, nebo oželím zákazníky, kteří by u mě nakoupili na základě cizích zkušeností?

Kritika se šíří různě – prostřednictvím diskuzí, blogů, sociálních sítí, specializovaných serverů. Jistota je jedna – pokud se něco lidem nelíbí, tak si to řeknou. Na Heuréce máte výhodu, že o ní víte a můžete okamžitě reagovat. Taky můžete dělat mrtvého brouka, ale to je nejhorší možné řešení. Další plus je, že Heuréka umožní hodnotit pouze skutečným zákazníkům, čímž jsou do jisté míry vyloučeny falešné recenze a praktiky konkurence. Opodstatněná kritika také může pomoct najít a identifikovat problém, který by vás jinak ani nenapadl.

Problematické ale může být využití např. v prodeji nábytku. Doba výroby „na sklad“ skončila s érou RVHP a dodací lhůty jsou standardně dlouhé, běžně se pohybují v horizontu 4-6 týdnů a ani ty často obchodník nemůže stoprocentně garantovat a zároveň ani ovlivnit, protože je závislý na svých dodavatelích. Zatímco v prodejně bude zákazník dlouhou dodací dobu bez mrknutí oka akceptovat, můžete si být jistí, že na netu bude nespokojen a sdělí to i ostatním. A rázem tu máme problém, kdy i u jinak spolehlivého a bezproblémového obchodu máme vlnu negativních recenzí, které mají jedno společné – dlouhý čas dodání.

Dalším sporným místem mohou být ceny. Je obvyklé, že prodejny dodávají nábytek na obou koncích cenového spektra. V recenzích to ale zohledněno být nemůže, takže například recenze značkové sedací soupravy je postavena na roveň recenzi levné válendy za tisícovku, od které ovšem zákazník očekával plnohodnotnou službu, což je v podstatě neslučitelné. V tomto případě je ale šance, že dobrým vysvětlením můžete negativní dopad eliminovat.

Přestože službu Ověřeno zákazníky obecně doporučujeme, jsou odvětví, kde je implementace diskutabilní a je na zvážení konkrétního obchodu, zda ji použít nebo ne.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů