Jak si poradit s Not provided

Autor: 9.10.2014 Analytics

S parametrem (not provided) bojujeme od roku 2012 a o této problematice bylo mnoho napsáno. Před rokem to shrnul Pavel Ungr nebo Tonda Cicvárek, za ten rok se ale přece jen něco změnilo. Máme tady aktualizovaný nástroj Google Webmaster Tools a z něj už aspoň nějaké informace dostat můžeme.

O co jde?

Ještě v roce 2012 byl podíl (not provided) poměrně nízký, od té doby se stále zvyšoval a očekáváme, že není daleko k tomu, kdy dosáhne 100%. Nárůst můžeme vidět například na webu jednoho z našich klientů, na kterém si také ukážeme, co se s tím dá dělat.

Nárůst Not Provided

Od roku 2012 se podíl přístupů s parametrem (not provided) zvýšil o téměř 600% a dnes již dosahuje více než 90% přístupů z organického vyhledávání na Google.

Podíl Not Provided

Vybraná cílová stránka má za sledované období 419 přístupů z Google, z toho je 399 přístupů přes (not provided) – tedy přes 95%. Můžeme ale zjistit, přes jaká slova návštěvníci na tento web přišli? Mám pro vás dobrou zprávu – jde to. Možná ne přesně, ale to údaje v Google Analytics nejsou tak jako tak.

Not provided na webu

Podíl na stránce

Prvním krokem je přihlášení do Google Webmaster tools a propojení s Google Analytics. Přepneme se na kartu Návštěvnost z vyhledávání > Vyhledávací dotazy. Tady vypneme filtr „web“, abychom získali všechna kliknutí.

3

V přehledu vidíme, že vybraná stránka má 460 prokliků – tedy více, než je uvedeno v Google Analytics. Závěr bych z toho nedělal, jednou to je více, jednou méně, prostě to tak je.

Google webmaster Tools

V horní části stránky se přepneme do záložky Nejvýznamnější stránky.

Přepnutí zobrazení

A – heuréka, je to tady! Po rozkliknutí příslušné stránky máme přehled o tom, na jaké výrazy se stránka zobrazila a na jaké výrazy návštěvníci klikají.

Výrazy a kliknutí

Je to nepohodlné, není to přesné, ale určitě to je více informací, než které jsme měli před tím. Možná tady najdete slova, se kterými jste ani nepočítali, nebo naopak nenajdete ta, která by jste očekávali. V tom případě je čas začít s tím něco dělat… A v tom vám můžeme pomoct.

 

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů