Ohlédnutí za 5. ročníkem NEkonference 2016 o online vyhledávačích zboží

Autor: 26.5.2016 Publikujeme

Před několika dny (19.5.2016) proběhla v Brně již tradiční pátá NEkonference, kde se rozebírali současné novinky ze světa zbožových srovnávačů. Vzhledem k tomu, že je to nyní téma nanejvýš aktuální i díky velké transakci na pozadí srovnávače Heureka.cz a aktivity nově vzniklého uskupení www.bezheureky.cz (vyvolaného odchodem eshopu Alza.cz ze srovnávače), tak bychom vám rádi nabídli shrnutí toho nejdůležitějšího, co zde padlo.

Dle aktuální statistiky prezentovaných eshopů zajišťuje Heuréka stále 2x-3x více obratu eshopům než druhý srovnávač v pořadí Zboží.cz. Ale díky již zmiňovaným otřesům kolem Heuréky (odchod Alza.cz ze srovnávače a avizovaný odchod i dalších jako Kasa.cz, Euronics.cz…) můžeme očekávat letos větší dynamiku změn. Navíc Seznam.cz se svým Zboží.cz se taktéž velmi snaží a zavádí jednu novou službu za druhou viz. níže.

V neposlední řadě se dramaticky zvyšuje význam oborových srovnávačů jako Glami.cz (móda a obuv), Favi.cz či Biano.cz (nábytek a doplňky), které zapojeným eshopů přináší již výrazně vyšší tržby než obecné srovnávače. Hlavně proto, že se stávají místem, kde lidé nechodí jen porovnávat ceny, ale také hledat inspirace, takže jejich počet i důležitost ještě poroste.

Určitě jste zaznamenali, že Sklik.cz spustil produktovou inzerci zboží v pravém sloupci vyhledávání ve fulltextu na Seznam.cz (zatím se inzeráty zobrazují pouze cca u 15% vyhledávání, takže jejich počet i význam pro inzerenty ještě dramaticky poroste!

 

PLA na Seznamu

Od podzimu 2015 Zboží.cz avizuje přechod na nový XML feed a nyní od 1. 8. 2016 přestane nemilosrdně podporovat ten původní a všechny eshopy, které nebudou splňovat podmínky nového feedu budou z vyhledávání odstraněny! Dle aktuálních informací nový feed používání nyní jen něco přes 50% eshopů, tak si určitě nezapomeňte zkontrolovat jaký je ten Váš.

Podobně nyní Heureka začíná striktně vyžadovat nové parametry ve svém feedu, ale dle vyjádření zástupců srovnávače nehrozí 100% vyřazení eshopu při nesplnění podmínek, více o novém feedu.

Ve Zboží.cz je nyní možné pracovat s novými tagy a viz. specifikace, což mnohé majitele eshopů jistě potěší. Nově na Google Nákupy je možné vložit jen eshopy běžící na zabezpečeném https://, dříve vložené eshopy mohou používat http://, ale dá se předpokládat, že budou dodatečně vyzývány k přechodu na bezpečnější šifrované připojení.

Srovnávač Hledejceny.cz se oddělil od Mladé fronty a buď jej nyní čeká strmý pád nebo růst, jeho sesterský portál CoChces.cz je nyní však ve výrazně rostoucí fázi a možná zde můžeme očekávat e-commerce překvapení roku!

Celkově zdroje návštěvnosti sledovaných eshopů z vyhledávačů mírně poklesly oproti loňskému roku a dá se odhadovat, že za to může nárust přístupů z Facebooku a Facebook inzerce! Proto by ji provozovatelé neměli podceňovat a např. Facebook remarketing na opuštěný košík je jedním z nejsilnějších nástrojů online marketingu.

Stále více se prosazuje trend větší specializace katalogů a růst podporovaných kategorií ve srovnávačích ze současných 2900 na 4000 kategorií do konce roku 2016. Seznam.cz nově nabízí veřejné statistické přehledy vyhledávání v jeho jednotlivých službách na adrese https://reporter.seznam.cz/ (určitě chytrý nastroj pro získání informací při přípravě inzerce).

Hodně se mluvilo také o výhodách či nevýhodách automatického biddování a také o renesanci emailingu a to hlavně v personalizované automatické podobě, to jsou ale velká témata, která si zaslouží další samostatný článek, kde se jim budeme věnovat podrobněji.

V článku nebylo samozřejmě možné zmínit úplně vše, co se na NEkonferenci za těch 8 hodin řeklo, pro je tu jeden důležitý tipy na závěr: Určitě sledujte blogy jednotlivých služeb, kde jsou publikovány aktuální novinky a změny.

A samozřejmě nezapomeňte sledovat i blog INT, kde pro Vás novinky pravidelně shrnujeme.

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů