Tak nám zabili SEO. Které SEO?

Autor: 29.10.2014 Optimalizace

Kolikrát jsem za poslední roky slyšel, že SEO je mrtvé. Najděte si v Google frázi „SEO is dead“ a uvidíte. SEO umírá a vstává z popela. Zas a znovu.

Tak proč si myslím, že SEO umírá? Většinou pracuji na desktopu, s velkými monitory. Potřebuji to při práci. Jenže kolik nás je takových? V okruhu mých známých všichni „jedou“ na notebooku a stále častěji i na tabletech. Ve statistikách klientů vidím vysoké nárůsty přístupy z mobilů. Není tedy rozšíření těchto malých zařízení (a současně expanze zaplaceného prostoru) tím, co nám pomalu zabíjí „to SEO“?

Když se podívám na svůj monitor, vidím toto:

SERP na desktopu

Podíl placeného obsahu, případně obrázku, videí, map apod. je sice poměrně vysoký, ale stále tam je nějaký „přirozený“ obsah. Fajn, tady nám to ještě funguje. Ale na notebooku to už je horší.

SERP Notebook

Přirozené vyhledávání se smrsklo na jeden výsledek – ale pořád tam ještě je. To na tabletu a telefonu už vidím jen Adwords a obrázky. Kdyby tam nebyly obrázky, byl by tam nejspíš výsledek z Google Places, Wikipedie nebo přímá „odpověď“ Google na položený dotaz. Jasná snaha „odtud nám neutíkej, nebo aspoň klikni na něco, co nám přinese pár centů“

SERP tablet

na tabletu

SERP mobil

na mobilu

Sakra, kde je ten SERP, kde jsou běžné výsledky, vytoužené pozice na první stránce? Má to všechno okolo ještě vůbec nějaký smysl? Má smysl cpát do SEO ty nekřesťanské peníze, nebo je raději vrazit do PPC? Má smysl mazlit se s popisky a titulky, které nakonec stejně nejsou vidět? A nejde jen změny algoritmů.

Podřezával bych si větev, kdybych to tvrdil. A navíc si to ani nemyslím, protože dnes a denně vidím ve statistikách výsledky. Nejen v přístupech, ale i v konverzích a tržbách.

Fénix už možná z popela nevstane, alespoň ne v té podobě, v jaké jsme ho po léta znali. V tomto pojetí je SEO zastaralé a je čas ho přehodnotit v širším kontextu – obsahového marketingu, SEM, sociálních médií a optimalizace konverzního poměru. Jaké SEO má tedy význam? Čtěte za týden.

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů