Budujte obsah – je to přece král

Autor: 22.6.2014 Optimalizace

Na téma budování obsahu bylo napsáno mnoho článků, ten poslední od Lukáše Pítry dnes (zase mě předběhl). A protože jsem měl v pátek na toto téma školení, přidám ještě jeden.

Že obsah je král, není žádná novinka, už v roce 1996 to napsal Bill Gates. V té době jsme to ještě asi nedokázali patřičně docenit.

Marek Prokop k tomu na nedávné konferenci Content First dodává: Nejenže nepomáhá mít obsah špatný nebo průměrný, nepůsobí ani obsah jen dobrý — projeví se teprve až obsah vynikající.

Ale kdo to posoudí? Kdo řekne „tento obsah je skvělý a tento nestojí za nic“? Nebude to ani Marek, ani Lukáš a dokonce ani Bill Gates nebo Larry Page. Budou to jen a jen vaši zákazníci.

No jo, ale jak na to?

Má cenu psát článek Jak vybrat židli č.144? Logicky ne, už jich bylo dost. Podle stejné logiky už ale bylo vše zásadní zkomponováno, namalováno nebo napsáno. Přesto skladatelé, malíři či spisovatelé stále existují. Nemůže být ten váš článek č. 144 nejlepší? Navíc – podívejte se, kolik vám ty předchozí, cizí, různě umístěné po webu, přinesly objednávek. Žádnou? Fakt? Proč by měl návštěvník vašeho webu hledat odpověď na tuto otázku jinde? Je na vašem webu, vybírá si židli u vás, dejte mu, co si žádá. Je to váš kšeft.

 A to je i odpověď na to, kde začít. Odpovídejte na otázky, které máte k dispozici. Nejlépe víte, na co se lidé ptají na prodejnách, v mailech, proč vám volají. Projděte si diskuzní fóra, dotazy u produktů u vás i konkurence, podívejte se na Heuréku. A udělejte si analýzy klíčových slov.

Tudy cesta nevede.

Nebuďte líní a dělejte to pro lidi. Protože obsah není „seo text“, není to ani text okopírovaný jinde a už vůbec to není náhodně pospojovaný shluk klíčových slov. To se na to opravdu raději vykašlete, protože tohle nemá cenu a v ničem vám to nepomůže. Napište to tak, jak vám zobák narostl a myslete na to, že to nebude číst jen robot vyhledávače.

A kdy už konečně bude to SEO?

Dobrá, obsah je i součástí optimalizace. Nejen že prodáváte stejné židle, jako vaše konkurence, máte i stejně krásný a superrychlý web. Stejně vyladěné titulky stránek, stejně úžasné popisky, stejně dokonalou strukturu webu a nezaostáváte ani v nadpisech. Stejně jste otestovali UI a UX. Technicky jste prostě stejně skvělí jako vaše konkurence, vždyť to děláte podle stejných postupů. Co kdyby obsah byl právě to, co vás vytáhne výš a přinese vám více obchodů?

Přesto ale – nedělejte to kvůli SEO. Takové klišé…

Nenechávejte si to pro sebe

Když už víte jak na to a máte ten obsah, je čas dám to vědět všem okolo. Jinak to fungovat nebude, nebo jenom tak trochu. Možností šíření je hodně a Lukášův článek jich většinu obsahuje, proto ho doporučuji přečíst.

Nebo se obraťte na nás – my už to rozkecáme.

 

 

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů