3 nové důvody, proč letos investovat do Facebook reklamy

Autor: 25.2.2016 Pracujeme

Pokud stále patříte do skupiny těch, kteří zvažují, jestli je pro ně propagace na Facebooku výhodná nebo ne, tak právě pro vás máme několik pádných argumentů. Rok 2016 je zatím plný velkých změn a inzerce na Facebooku začíná být jediným ekonomicky dosažitelným kanálem pro menší inzerenty.

Za všechno můžou smarthony

Proč tomu tak je? Konzumace online obsahu se masivně přesouvá z počítačových monitorů na tablety či spíše smartphony. U mimopracovních a volnočasových online aktivit je to už skoro 50 %, takže není divu, že na to reagují i hlavní internetoví lídři Google a Facebook. A zde jsou důvody, o kterých píšu.

Důvod první: Konec reklamních inzerátů v pravém sloupci vyhledávání na Google

Velká změna, která jistě zasáhne všechny, kteří tvoří PPC kampaně v Google Adwords, je odstranění pravého inzertního sloupce ve výsledcích vyhledávání a přidání jedné další „top pozice“ nad organické výsledky (celkem tedy budou čtyři). Z pravé strany vyhledávání reklamy sice nezmizí úplně, v mnoha případech se tam bude zobrazovat PLA (Product Listing Ads – tedy Google Nákupy), ale tuto inzertní plochu pochopitelně nebude možné využít pro všechny typy kampaní jako doposud.

duvod 1

Co z toho plyne pro inzerenty?

  • Obzvláště pozice na první straně budou pro malé inzerenty nedosažitelné. Dá se totiž předpokládat, že u většiny klíčových slov, kde byla již teď vysoká konkurence, už i tak vysoká průměrná cena za proklik ještě poroste. Mnohem více si budete muset hlídat, jestli se Vám prokliky z těchto inzerátů vzhledem k finální konverzi vyplatí.
  • – S největší pravděpodobností to znamená výrazné omezení prostoru pro nízkonákladové kampaně (vykupování nejlevnějších kliků na daná klíčová slova).
  • Zvýší se vám náklady na optimalizátora/správce/ kampaně, který Vám reklamní sestavu nastaví tak, aby dávala smysl. Ještě více se tedy rozevřou nůžky mezi cenou za proklik z reklamy v Google vyhledávání a za proklik z reklamy na Facebooku (při vhodném zacílení).

Zdroj: http://searchengineland.com/google-no-ads-right-side-of-desktop-search-results-242997

Důvod druhý: Seznam.cz opět výrazně rozšířil zpoplatnění zápisů v katalogu Firmy.cz

Pro český pohled na firemní online marketing a PPC reklamu musíme uvést zásadní změnu v nejnavštěvovanějším českém katalogu firem, Firmy.cz (Seznam.cz). Nově je možné vložit bezplatný zápis jen do jedné kategorie a za každou další kategorii se musí platit finance navíc. Zůstává zachován aukční systém, takže kdo zaplatí vyšší částku, ten bude zobrazen na vyšší pozici. Minimální poplatek zůstává na 10 Kč za den a jednu kategorii.

firmy.cz

V krátkosti připomeňme, jak to bylo doposud. Každá firma se mohla zdarma zapsat do libovolného počtu kategorií, které vyhovovaly jejím potřebám. Pouze v těch, kde chtěla upřednostnit svou pozici, si mohla připlatit za lepší (přednostní) umístění.

Zdroj: http://www.zive.cz/bleskovky/firmycz-se-meni-opet-zavadeji-placeny-profil-bezplatny-ale-zustane-take/sc-4-a-181241/default.aspx

Touto změnou firmy ztrácí možnost získat návštěvnost zdarma z dalších kategorií a z nepromovaných pozic, což byly desítky či stovky prokliků měsíčně zdarma. Co se týče konečné ceny za proklik z placených kategorií, je to výrazně individuální. Velmi záleží na návštěvnosti dané kategorie, poplatek se platí paušálně bez ohledu na návštěvnost. Z dlouhodobých statistik našich klientů vychází, že cena za proklik z Firmy.cz byla průměrně vždy cca o 25 % vyšší než z PPC reklamy přes Sklik.cz ve vyhledávání.

Tuto vyšší cenu ve finále snížily desítky či stovky kliků získané z Firem.cz zdarma (z neplacených kategorií), které už nyní nejsou realizovatelné. Dá se také předpokládat, že celková návštěvnost katalogu Firmy.cz bude spíše klesat než růst spolu s tím, jak se mění zvyky uživatelů internetu.

firmy2

Důvod třetí: Facebook rozšíří reklamu i přímo do aplikace Messenger

Facebook nově zavede inzerci i ve své mobilní aplikaci pro posílání soukromých zpráv Facebook Messenger, kam již před časem vytlačil veškerý chat ze své hlavní aplikace. Messenger se mezitím již výrazně rozšířil na úkor posílání klasických SMS, takže nastal okamžik jej komerčně využít. Finální podoba samotné inzerce ještě není jistá, ale je zřejmé, že se výrazně rozšíří prostor, jak zákazníky oslovit.

Mnohem lepší pozici budou mít firmy, které již budou mít s inzercí na Facebooku zkušenosti a „se zákazníky již navázali komunikaci…“. Proto ani v tomto případě nemá smysl s inzercí vyčkávat.

Inzerce Facebook

Zdroj:https://econsultancy.com/blog/67553-what-will-facebook-messenger-ads-mean-for-marketers/

Náš závěr?

Inzerce na Facebooku byla už teď ve většině případů při správném nastavení levnější resp. při stejné ceně výkonnější než PPC reklama ve vyhledávání. Po těchto změnách začíná být ještě zajímavější a to nejen finančně, ale i výkonem.

Čas pro inzerci na Facebooku je zkrátka tady.

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů