7 vychytávek, které se nám osvědčily pro FB reklamu

Využíváte naplno všechny nástroje a „zlepšováky“, které Facebook nabízí při vytváření reklamních kampaní?

Je jich hodně a stále přibývají další. Řada z nich může práci tak nanejvýš zkomplikovat, ale jiné vám ušetří peníze a zlepší výkon kampaní.

Tady je 7 z nich, které se mi osvědčují v praxi právě teď:

Kampaně

1. OPTIMALIZACE ROZPOČTU

 • K čemu je – umožňuje nastavit jednotný rozpočet pro celou reklamní kampaň. Facebook automaticky, podle výkonu, rozdělí rozpočet mezi reklamní sestavy -> úspěšnější dostanou více, méně úspěšné méně.
 • Výhody a nevýhody – efektivní využití rozpočtu a maximalizace výsledků. Na druhou stranu ale nedostanou reklamní sestavy ten vámi stanovený rozpočet. Některé cílové skupiny mohou být sice dražší, ale pro business mohou mít větší přínos.

1. OPTIMALIZACE ROZPOČTUReklamní sestavy

1. DYNAMICKÝ OBSAH

 • K čemu je – k automatickému vytváření a testování variací vaší kreativy. Po zapnutí můžete do každé reklamní sestavy nahrát 10 obrázků (videí nebo prezentací), 5 hlavních textů, 5 nadpisů a 5 popisků odkazů -> maximálně tedy 1250 variací!
  Facebook je otestuje a bude primárně zobrazovat nejvýkonnější variantu.
 • Výhody a nevýhody – ze zkušenosti vám tahle možnost přinese snížení ceny za výsledek. Nezjistíte ale, která varianta byla tou nejúspěšnější. Prozatím také není možné namíchat do dynamického obsahu videa s obrázky.

DYNAMICKÝ OBSAH2. PŘIZPŮSOBENÍ POLOŽEK

 • K čemu je – pokud v sekci „Umístění“ zvolíte možnost „Vybrat umístění“, otevře se vám u reklam možnost zvolit pro každé reklamní umístění (Feedy, Instagram, Pravý sloupec..) jiný obrázek. Můžete tak vytvářet reklamy bez kompromisu a s dokonalým zobrazením v každém umístění, kde se reklama objeví.
 • Výhody a nevýhody – nevýhodou je snad jen větší časová náročnost na přípravu a předpoklad alespoň základních grafických dovedností.

PŘIZPŮSOBENÍ POLOŽEK

DYNAMICKÉ REKLAMY

1. ÚPRAVY OBRÁZKŮ V PRODUKTOVÉM KATALOGU

 • K čemu je – tuhle šikovnou funkci najdete v nastavení produktového katalogu, kde vám umožní nechat si automaticky upravovat obrázky ve vašem katalogu tak, aby seděly do zvoleného formátu reklam.
  Facebook obrázky ořízne, doplní o bílé pozadí přizpůsobí pro čtvercový rámeček (rotující reklamy) nebo obdélník (u reklam s jedním obrázkem).
 • Výhody a nevýhody – hlavním plusem je fakt, že si vystačíte s jedním XML feedem a také, že máte jistotu správného zobrazení v reklamě. Pokud ale máte ve feedu obrázky, které nemají bílé pozadí, nástroj vám moc nepomůže.

dynamicke-reklamy2. TEST UDÁLOSTÍ Z FB PIXELU

 • K čemu je – určitě znáte nástroj Pixel Helper, který slouží ke kontrole funkčnosti FB pixelu. V Business Manageru najdete ale ještě lepší nástroj, který vám umožňuje kontrolovat události odesílané pixelem v reálném čase! Stačí si otevřít „TEST UDÁLOSTÍ“ a v novém panelu prohlížet eshop.

správce událostí3. PREZENTACE Z OBRÁZKŮ NAMÍSTO JEDNOHO STATICKÉHO

 • K čemu je – při vytváření dynamických reklam máte na výběr zvolit prezentaci obrázků namísto jednoho statického. Rozhýbete tak své reklamy a upoutáte více pozornosti.
 • Výhody a nevýhody – to záleží na otestování 😊 Nám fungují reklamy výkonnostně lépe, ale nemusí to platit všude. V XML feedu, který používáte pro produktový katalog musí být pro tuto možnost přidáno ke každému produktu více obrázků.

katalog4. KREATIVNÍ NÁSTROJE PRO DYNAMICKÉ REKLAMY

 • K čemu jsou – slouží k automatickému doplnění informací z katalogu přímo do obrázků vašich dynamických reklam. Přidejte graficky zvýrazněnou cenu nebo informaci o dopravě zdarma. Obrázek můžete doplnit také o rámeček pro lepší viditelnost v News Feedu 😉
 • Výhody a nevýhody – informace, které chcete zobrazit v obrázcích, musí být ve feedu. Cenu tam najdete vždy, ale např. informace o dopravě zdarma bude nutné do feedu doplnit.TIP – pokud neumíte vytvořit rámeček na transparentním pozadí, dejte jej na bílé a zvolte možnost „Prolnutí“ -> „Ztmavení“ a obrázek produktu zůstane na popředí.

kreativní nástroje

A to je prozatím vše. Pokud by vás zajímaly další tipy z naší praxe, přijďte za mnou a mými dalšími kolegy na Czech Online Expo v Praze https://www.czechonlineexpo.cz/.

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů