Firmy.cz. Vyplatí se vám tam zápis? Ano, může.

Autor: 30.8.2016 Pracujeme

Asi si říkáte, že v dnešní době plné progresivních a sofistikovaných marketingových kampaní, na sociálních sítích a při všudypřítomném remarketingu nemá propagace v klasickém online katalogu typu Firmy.cz pro váš byznys příliš velký význam. Vzhledem k tomu, že máme s tvorbou online marketingových mixů pro naše klienty mnohaleté zkušenosti, můžeme přínosy porovnávat v delších časových obdobích. A zde už to tak beznadějně nevypadá.

Pokud patříte mezi ty jedince, kteří výhodnost inzerce porovnávají pouze podle ceny za proklik na vlastní web, tak Vás rovnou prosíme, přestaňte číst hned teď!

mapy

Při prostém přepočtu na jednotlivé prokliky bude pro Vás inzerce v katalogu Firmy.cz skoro vždy méně výhodná než dobře nastavená PPC inzerce ve vyhledávačích či na sociálních sítích. Pokud se díváte i na jiné metriky, už to tak jednoznačné není. Dlouhodobým sledováním statistik návštěvnosti desítek webů můžeme s čistým svědomím říct, že charakteristika návštěv z katalogu Firmy.cz je velmi dobrá, počet zobrazených stránek, délka pobytu na webu, počet zobrazených stránek i míra opuštění je mimořádná.

Návštěvnost katalogu je stále kolem milionu uživatelů měsíčně. Další podobný katalog v pořadí má návštěvnost 10x menší a to už je na efektivitě zápisu v takovém katalogu poznat. V neposlední řadě první tři zápisy v jakékoliv kategorii se propisují přímo do fulltextového vyhledávání na Seznam.cz a to je velmi významný bonus.

serp

Čím je to dáno? Jednak obecným charakterem a dlouhou historií portálu, který podobně jako kdysi Zlaté stránky slouží mnoha lidem jako první místo, kam chodí hledat řemeslníky či další služby, které zrovna potřebují. Zlaté stránky si také nikdo z nás nešel číst o nedělním odpoledni či večer před spaním.

Mnoho lidí také předpokládá, že v katalogu jsou automaticky VŠECHNY firmy, takže pokud v katalogu vaši firmu nenajdou, už je mnohdy ani nenapadne hledat jinde.

Stejně tak Firmy.cz využívá starší či méně zkušená generace uživatelů, kterým vyhledávání služeb formou fulltextu a neustálé proplétání se poměrně agresivními reklamními kampaněmi není příliš vlastní. Informace zde jsou standardizované do jednotné podoby pro všechny firmy a ušetříte si čas s tím, kde na konkrétním webu hledat telefon na prodejnu či otevírací dobu.

detail firmy

Je také vyzkoušeno, že značná část těch lidí, kteří si zobrazili detail vaší firmy a nakonec neklikli na web, jsou ti, kteří navštívili osobně Vaši prodejnu, případně vám zatelefonovali a v katalogu si jen potřebovali ověřit údaje. Všechny konverze v Google Analytics zkrátka nezměříte.

Když je to tedy tak výhodné, proč neinvestují všichni jen do reklamy v katalogu Firmy.cz? Odpověď je docela jednoduchá. Stejně tak, jako existují uživatelé, kteří dávají online katalogům firem přednost, jsou i uživatelé, kteří je bez okolků ignorují a ani těch není málo. Návštěvnost jednotlivých sekcí či oborů katalogu je pak daná přirozenou poptávkou a pochopitelně nemusí každé firmě stačit. Taková firmě nezbývá, než se pro své potenciální zákazníky zviditelnit i jinde.

Jak jsou na tom Firmy.cz v konkrétních číslech?

V prvé řadě pořád platí, že do katalogu je možný zápis i zdarma. Možnosti zobrazení vaší firmy jsou pak sice výrazně limitované, ale pokud cílíte jen lokálně a jde Vám hlavně o to být dohledatelní, může vám to stačit. Všem ostatním bychom už ale určitě doporučovali placený zápis. Proč? Jednak proto, že cena za inzerci se výrazně snížila na únosných 10 Kč za den (3650 Kč rok) oproti dřívějším více jak 8000 Kč za 1 kategorii a rok, což mohlo být pro mnoho podnikatelů limitující.

Navíc je tu zásadní inovace, která vám umožňuje svou firmu zapsat zdarma i do dalších kategorií, které s vaším podnikáním souvisejí. Stejně tak si můžete zdarma zřídit pobočky v dalších regionech, pokud je potřebujete.

Zápisy v katalogu se pak řadí v jednotlivých kategoriích podle následujícího klíče. Nejprve jsou v kategorii zápisy, které platí v dané kategorii podle aukčního systému (15 Kč, 14 Kč, 13 Kč…) dále jsou zápisy firem, které platí v jiné kategorii a tuto kategorii si přidali jako neplacenou ke své primární a ve třetím pořadí jsou zápisy firem, které neplatí nikde nic. Dřív by vás takový zápis přišel na desítky tisíc, dnes se to dá zvládnout za zmíněných 3650 Kč. To je určitě důvod, proč vzít katalog Firmy.cz opět na milost.

keywords

A kolik tedy získám návštěvníků za svých minimálních 10 Kč denně?

Odpověď zní: Těžko říct!

Proč tomu tak je? Je to způsobeno hlavně tím, že platíte minimálně 10 Kč za den v 1 libovolné kategorii dle Vaší volby, ale každá kategorie má výrazně jinou návštěvnost a také v průběhu roku se ta návštěvnost může měnit. Stejně tak v každé kategorii je jiný počet inzerentů/konkurentů.

Toto rozložení může výrazně ovlivnit efektivitu inzerce. Můžete samozřejmě platit i více jak 10 Kč a posunout se na vyšší příčky ve výsledcích v katalogu. Systém Vám dokonce řekne dopředu, kolik musíte zaplatit za tu kterou pozici. Abyste zjistili, jestli se Vám to vyplatí, už ovšem vyžaduje náročnější individuální analytiku.

Poplatek za zobrazení v dané kategorii se Vám navíc odečítá po jednotlivých dnech, takže pokud víte, že Vaše nabídka podléhá sezónní poptávce, můžete tomu inzerci flexibilně přizpůsobit a nezaplatit tak ani o korunu navíc. Máme odzkoušeno, že i když si platíte jen jednu kategorii, tak dobrou optimalizací zápisu, správným výběrem dalších sekcí a klíčových slov a využitím všech doprovodných funkcí jako jsou „Akční nabídky“ či fotogalerie, můžete dosah svého zápisu výrazně rozšířit.

firmy

Co na závěr? Jsme připravení Vám poradit, dokonce vyzradit i pár osvědčených tipů, které zákazníky zaujmou, maximálně optimalizovat Váš zápis a poradit i s jemnou cenotvorbou při nastavování inzerce. Cena není vysoká. A proč je lepší se nespoléhat jen na pracovníky Seznamu?

Třeba proto, že nám nejde o to, kolik utratíte za kredit (nemáme z něj žádné provize). Také máme mnohem větší zkušenosti s inzercí v jiných systémech, takže dokážeme s větším nadhledem posoudit, jestli se vám tato inzerce vyplatí či nikoliv.

A jedna nabídka od nás: Myslíte si, že už teď využíváte všechny služby na maximum 100% a nechcete nám za optimalizaci zápisu nic platit? Nemusíte! Pokud opravdu zjistíme, že už Vám nemůžeme v rámci Firem.cz s ničím pomoci, nebudete za optimalizaci nic platit. Náš zásah máte zdarma.

Během přípravy toho článku (8/2016), Seznam.cz připravil naprostou novinku a to možnost remarketingového cílení na návštěvníky vašeho profilu na Firmách.cz. To je velmi zajímavá možnost, která smysluplnost inzerce na Firmy.cz posouvá na zcela jinou úroveň. Podrobnosti o tom, jak tato inzerce funguje a jak ji optimálně nastavit pro vás připravujeme v samostatném článku. Sledujte náš blog!

Zaujala vás nabídka? Tak nás kontaktujte!

Další vychytávky a informace co umí nové Firmy.cz najdete na https://www.seznam.cz/vychytavky/firmy-cz

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů