Inzerce na Facebooku, která prodává

Autor: 26.7.2016 Publikujeme

Jedna z nejpohodovějších akcí tohoto roku Wedos E-shop víkend se blíží.  Ti odvážnější už prý balí stany 🙂 Ať už se těšíte na příjemnou atmosféru, přednášky anebo exkurze za technologickým pokrokem (bude těžké volit mezi datacentrem Wedos, Temelínem a fotostolem pro 360° fotky postaveným z merkuru), určitě zvažte páteční workshopy. Dnes vám o svém workshopu Inzerce na Facebooku, která prodává poví Jan Podloucký.

Honzo, mohl bys o sobě a své práci něco říct čtenářům 404M?

Jsem specialistou na marketing na Facebooku s praxí od roku 2010, takže jsem si zažil všechny fáze popularizace Facebooku pro komerční účely od „zvědavého nezájmu“ až po dnešní dobu, kdy je využívání sociálních sítí nedílnou součástí marketingových nástrojů. Dlouhodobě spolupracuji s firmou INT, s.r.o, kde jsem zakládal facebookovou sekci a kde mám na starosti tým lidí, kteří se specializují na facebookovou inzerci. Od roku 2011 školím facebookové dovednosti a píši články do blogu INT .

Na E-shop Víkendu budeš mít workshop pro pokročilé „Inzerce na Facebooku, která prodává“. Co účastníky čeká a na co se mohou těšit?

Největším přínosem workshopu je podle mě představení dynamického remarketingu na Facebooku, který považuji za nejúčinnější facebookový reklamní nástroj. Ukážeme si ale třeba také jak se efektivně testují kampaně, jaké jsou pokročilé možnosti cílení kampaní a různé strategie, jak dosáhnout těch výsledků, o které stojíme.

K reklamě na Facebook jsem slyšel spíše negativní reakce. Co si myslíš, že je nejčastější důvod proč podnikatelům nefunguje?

Setkávám se často s tím, že firmy chtějí využívat Facebook proto, že to dělají ostatní. Snaha či vůle věnovat se mu pořádně a s plným nasazením jim však chybí. Nejhorší je potom varianta, kdy Facebookovou prezentaci dostanou zaměstnanci mimoděk navíc ke své stávající pracovní náplni a je to pro ně nechtěná povinnost. U inzerce platí to samé – firmy si chtějí inzerci vytvářet interně a bez hlubších znalostí postupů a nástrojů, které Facebook nabízí. Utratí potom zbytečně peníze a jsou přesvědčení, že inzerce nefunguje.

Reálné výsledky se navíc nemusí dostavit okamžitě, ale s určitým časovým odstupem, protože lidé na Facebooku aktivně nehledají zboží ani služby, ale nechávají se inspirovat. Stává se, že firmy předčasně ztratí zájem o další propagaci a zahodí tak celou předchozí práci i investici do budování jména. Moje zkušenosti jsou ale takové, že se dá pohodlně dosahovat PNO 2-3 %.

Jsou výslovně nějaké služby anebo zboží, pro které je Facebook opravdu ideálním prodejním kanálem?

Na Facebooku se nám daří prodávat třeba i rekonstrukce koupelen, zákroky estetické chirurgie nebo nábytek, ale podle mého názoru je Facebook ideální zejména pro eshopy a úplně nejlépe pro eshopy se stylovými, designovými produkty, módou, hi-tech elektronikou, vybavením pro volný čas a sport nebo čímkoliv pro děti.

Facebook se pořád mění, mění se také trendy jak dělat reklamu a získávat nové fanoušky pro stránku? Co je takovým trendem tohoto roku?

Dlouhodobým trendem je snaha Facebooku nabízet dokonalejší a optimalizovanější nástroje, které mají inzerci nabídnout těm nejrelevantnějším uživatelům. A v tomto trendu pokračuje i v tomto roce – novinkou jsou např. Brand Awareness Ads, které mají nacházet uživatele, kteří si pravděpodobněji zapamatují obsah reklamy a firmu, která ji nabízí.

Paradoxně poslední dobou upadá důležitost budování základny fanoušků a obsahu přímo na Facebooku. Dobře zacílená inzerce funguje obchodně dobře i přímým přiváděním uživatelů z Facebooku na eshopy weby – když jsou dobře připravené, zákazníky si získají. Facebook ale v letošním roce reaguje postupným zaváděním nových možností retargetingu na uživatele, kteří byli zaujatí vaším obsahem na FB, a tím tak znovu podporuje roli, kterou pro inzerenty hraje obsah stránek a příspěvků.

Ještě jedna otázka na závěr. E-shop víkend je taková netradiční akce. Na co se nejvíce těšíš?

Nejvíc se těším na setkání s lidmi z branže a výměnu zkušeností. Těším se také na přednášky ostatních účastníků a na to, že se něčemu novému přiučím.

Tento rozhovor vyšel v polovině července v magazínu 404.com

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů