Jak ulechtat slona – třetí noha inzerce nejen na Facebooku

Autor: 24.5.2016 Sociální sítě

Tento postup máme ověřen na mnoha kampaních za poslední čtyři roky. Když nemáte peněz nazbyt, opřete se do inzerce na Facebooku, a to pomocí komunikace své klíčové firemní přednosti. Stačí vám na to relativně málo peněz, a pokud nebudete lhát sami sobě, výsledky najdete v pokladně, v přístupech z directu nebo přes brandové výrazy ve vyhledavačích, a samozřejmě v přístupech z Facebooku.

Ale dejte tomu čas, ne týden nebo měsíc, minimálně rok. Nic se nebojte, uteče to jak voda a výsledky stojí za to.

Existují tří možné strategie, na co, na jaký výsledek inzerovat:

  • Na produkt a jeho prodej – výtečná strategie na hledače, kteří jsou rozhodnutí právě teď nakoupit, nic o vás nevědí, a proto očekávají slevu. Stojí to relativně hodně, protože tuhle strategii používají všichni. Nejlépe funguje, pokud je zapojena v plném marketingovém mixu. Cílíte přibližně na 10% celkového trhu, na ty,kdo jsou právě teď připraveni koupit. Ano, může to být motorová mačeta pro vaše podnikání- pokud máte dost kapitálu, zavedený produkt a dostatečnou návštěvnost.
  • Na brand /budování povědomí o značce/ – strategie na ty, kteří vás vůbec neznají a vy chcete vybudovat ze své značky lovebrand typu BMW, Coca-cola a podobně. Zase – stojí to hodně, vyžaduje to plný marketingový mix a nejlépe i zapojení off-line kanálů. V rámci téhle strategie se nejčastěji budují ty mnou tolik kritizované „vztahy“ s klienty. Cílíte na všechny – a na nikoho. Pro běžnou firmu tahle strategie nepřináší zpravidla vůbec nic, jen náklady a rozebírám ji třeba v článku o komunikaci na Facebooku
  • Na propagaci předností vaší značky, tedy prezentace toho, čím je vaše značka a váš produkt přínosný pro budoucího zákazníka, jakou jeho potřebu řeší lépe než ostatní. O tom píše báječně Sergio Zyman v knížce Konec reklamy jak jsme ji znali. Už je to čtrnáct let, co ta knížka vyšla, ale platí stále. Říká v ní asi tohle: je samozřejmé, že musíte mít značku. Ale musíte trvale komunikovat dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu vašeho brandu, jinak to je k ničemu. Do obecné řeči to překládám takto: Všichni známe třebas České dráhy, ale kvůli tomu vlakem nepojedeme. Jo, to kdyby měli v každém voze skutečně zásuvku u každého sedadla a rychlé Wifi… kdo by ještě jezdil autem.

První dvě strategie fungují, jen jsou skutečně drahé a výsledek je jistý jen tehdy, když máte opravdu hodně peněz. Jsou to metody klasické reklamy, kdy doufáme, že se to jednou vrátí a pokud jste dost velcí a máte kliku, vrátí se to. Většina firem ale není dost velká, naopak, je spíše velmi, velmi malá. A tak jim zbývá jen ta třetí metoda, kterou si pro sebe nazývám – lechtání slona.

Lechtání slona je metoda stoprocentně účinná a vyplatí se vždycky – když máte čas. Dřív nebyla ani náhodou laciná, protože nebyly sociální sítě a tedy neexistoval skutečně laciný kanál k šíření vašeho benefitu. Tedy existoval, reklama od úst k ústům, ale to fakt trvá. Pokud něco sociální sítě a u nás především Facebook zvládají perfektně, pak tuhle reklamu od úst k ústům, tohle osobní doporučení, posílit na maximum.

Kolik peněz potřebuje na účinné lechtání slona přes Facebook? No, stovky korun to nejsou, ale vystačíte s přibližně s desítkou tisíc za měsíc. Jasně, jsou to peníze, ale pokud nemáte ani na tohle – nechcete se raději zamyslet znovu nad svým byznysem? Lechtání slona není náklad, je to investice s přibližně roční návratností .

Jaké jsou hlavní výhody a co vám přinese?

 • relativně nejnižší finanční náklady – díky možnosti přesného cíleni na Facebooku
 • zaručený efekt – za předpokladu, že vás produkt má nějakou skutečně obhajitelnou konkurenční výhodu
 • prosadíte se i se zcela neznámým a třebas i zdánlivě nudným produktem, protože každý kvalitní produkt přitáhne své zájemce
 • respektuje, že lidi jsou „myšlenkové konzervy“, že si zkrátka na všechno nové a neznámé musí teprve zvyknout a tohle jen málokdy změní nějaká superinvestice. Chce to hlavně čas, jako všechno, co za něco stojí.
 • splní vám váš sen – pro svůj okruh zájemců se stanete známou vyhledávanou a doporučovanou značkou. Lidi prostě budou vědět, proč vás kupují a proč vás taky doporučují.

Chcete vědět, jak bychom lechtali toho vašeho slona my? Zamyslete se nad tím, v čem jste pro své zákazníky nejlepší a pak nám napište o svůj projekt. Uvidíte, že budeme úspěšní. Jen to chce trpělivost a znát přednosti svého produktu. I s tím vám ale dokážeme pomoci.

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů