Kdo nakupuje na Facebooku ? Fanoušci to (zpravidla) nejsou.

Častá mantra facebookových „guru“ říká: Potřebujete zaujmout fanoušky své stránky, aby od vás nakupovali. Publikují se různé tipy a triky jak zaujmout své fanoušky na Facebooku, že prý to je důležité. Asi ano, ale fanoušek stránky není primárně ten, kdo nakoupí. Rolí fanouška v nákupním procesu na Facebooku je často především doporučit váš produkt svým přátelům. Jsou dvě možnosti, jak fanouškovského doporučení dosáhnout – doufat v přirozené doporučení fanoušků formou „like“ a „share“ nebo mu navíc pomoci sponzorovaným postem na fanoušky a jejich přátele. A samozřejmě – šedivou, neatraktivní nudu neprodáte žádným způsobem.

Náš klient z oblasti výživy pro fitness a potravinové doplňky realizuje 20% svého obchodního obratu pomocí Facebooku. Není to obrat úplně malý. Pohybuje se ve stovkách tisíc korun měsíčně a k jeho dosažení nepoužívá ani Google Adwords, ani Sklik. Podíváme-li se do struktury jeho nákupů, zjistíme, že i když má přes 5000 fanoušků své stránky, nakupují především jiní. Jak je to možné?

Zorganizovali jsme desítky soutěží pro naše klienty proto, abychom zajistili potřebnou fanouškovskou obec. Pomocí měsíční soutěže dosahujeme pravidelně 500 – 1500 fanoušků stránky, podle atraktivity sortimentu. Vždycky někdo vyhraje a je „happy,“ ostatní často dostanou poděkování a slevový kupon na další nákup. Kolik nových fanoušků získaných soutěží kupon uplatní? Zpravidla ANI JEDEN. Pak připravíme zajímavou akci, často se stejným slevovým atd. zadáním jako je v tom kuponu a pošleme ho formou sponzorovaného postu na fanoušky a přátele těch fanoušků. Rozpočet a postup přípravy takového postu není vysoký a je popsán třeba tady . Výsledkem je zpravidla okamžitý prodej, vysoce přesahující investovanou částku.

Co je tedy víc, mít vlastní fanoušky, nebo znát prostě fanoušky, kteří reálně mají zájem o věci vašeho oboru a mohou vás doporučit? Usilovat o co nejširší fanouškovskou obec u malého obchodu je jako snaha vydávat trvale vlastní noviny – vyjde to draho a nevrátí se to. Domnívám se tedy, že ten druhý přístup je efektivnější. Nemáte – li dost vlastních fanoušků a vyplývá to z podstaty vaší činnosti, poohlédněte se v okolí po stránce se silnou fanouškovskou obcí, domluvte se s majitelem těch stránek na rozumném rozpočtu – a inzerujte na přátele těch fanoušků s jejich doporučením. Výsledky budete překvapeni.

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů