Konec „reklamních“ příspěvků v newsfeedu?

Blíží se konec roku a Facebook opět vydal další z poněkud nepřívětivých prohlášení. Určitě si pamatujete vlnu paniky, kterou vyvolalo prohlášení o snížení organického dosahu příspěvků stránek. Facebook tehdy nemínil dosah nijak krátit, ale stejně jako doposud chtěl, aby se uživatelům dostávalo do News Feedu jen to, o co opravdu stojí. Pro mnoho stránek to znamenalo pokles dosahu právě proto, že nebyly pro své fanoušky dost relevantní. A stejná idea stojí i za novou změnou, která se projeví v lednu 2015.

UŽIVATELÉ NESTOJÍ O REKLAMNÍ POSTY

Respektive nestojí o příspěvky, které je „tlačí“ do koupě čehokoliv, instalování aplikací nebo účasti v soutěžích, které nemají žádný reálný kontext. A nestojí dokonce ani o příspěvky, které mají stejný text jako reklamy. To jsou základní závěry průzkumu Facebooku o spokojenosti s obsahem News Feedu.

CO SE ZMĚNÍ

Stejně jako minulý rok dojde zcela určitě u řady stránek k poklesu organického dosahu příspěvků, které budou příliš reklamní. Podle čeho tak Facebook rozhodne se neví, ale znamená to jediné: pokud nechcete přijít o organický dosah, měli byste začít více přemýšlet nad kreativitou příspěvků a formulovat je spíše jako tipy nebo doporučení. Podle všech indicií se také vyplatí cílení (nebo omezování) příspěvků, které přidáváte na své stránky, takže se vaše sdělení pravděpodobněji dostane ke správnému publiku. V lednu se uvidí, jestli se vám to daří.

CO JE NA TOM POZITIVNÍ

News Feed je jeden velký konkurenční souboj a chystaná změna může některým stránkám pomoci právě vyřazením konkurence. Vzniklý prostor nemají podle Facebooku nahradit placené posty, takže zbude více prostoru pro ty, kteří se v tom „naučí chodit“.

Ve výsledku se třeba z marketérů stanou ještě lepší marketéři. A pokud ne, můžete se obrátit na nás.

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů