Nový rozměr pro Facebook Custom Audience

Custom audience, neboli vlastní publika patří v inzerci na Facebooku k nejdůležitějším nástrojům pro inzerenty – umožňují cílit inzerci na návštěvníky webu, uživatele z firemních databází a je možné z nich vytvářet identické cílové skupiny (lookalike audience).

Nyní se i u nás objevila dlouho očekávaná novinka – vytváření custom audience z uživatelů, které zaujal obsah facebookových stránek. Prozatím lze vytvářet cílové skupiny pro inzerci z uživatelů, kteří byli zaujatí některým z videí, které jste zveřejnili, ale příslib je takový, že Facebook v budoucnu zpřístupní i další možnosti – cílové skupiny z uživatelů, kteří dali „to se mi líbí“, sdíleli nebo komentovali vaše příspěvky.

ca1

Nástroj sice zatím umožňuje využít ke tvorbě cílových skupin pouze videa, ale to i z organických příspěvků a máte možnost určit, jako minimální dobu videa uživatelé shlédli a za jaké časové období. Facebook tuto možnost aktivuje postupně, takže pokud ji ještě nemáte, budete muset chvíli počkat.

ca2

Co to může znamenat? Za prvé to, že Facebook opět posiluje roli využívání videí pro firemní stránky a za druhé také to, že míní posílit význam facebookových stránek a vytváření kvalitního obsahu, který dokáže uživatele oslovit a zaujmout.

Co se nyní facebookové inzerce týká, stačí mít pro kvalitní kampaň a dobré obchodní výsledky dostatečnou návštěvnost webových stránek pro FB remarketing, kvalitní kreativu a správné nastavení kampaně. Míra zaujetí na Facebooku je, oproti prodejům a zvýšením návštěvnosti webů, poněkud vedlejší.

S novým nástrojem se ale může ukázat, že i zaujetí uživatelů facebookovým obsahem může být důležité. Inzerce na Facebooku neoslovuje lidi, kteří mají aktuální potřebu něco koupit, ale vytváří doporučení pro budoucí nákup. Z tohoto pohledu potom mohou být uživatelé, které váš obsah v minulosti zaujal, dobrou cílovou skupinou pro další inzerci.

A co vy? Využíváte všechny nástroje pro reklamu na Facebooku? Pokud potřebujete poradit, obraťte se na nás!

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů