Nový vzhled Facebook stránek. Jaké přináší výhody?

V průběhu července, u někoho až během srpna, se na všech Facebook stránkách (nikoliv osobních profilech) objevil nový vzhled. Pokud jste si toho nevšimli, tak asi jako mnozí ostatní většinu příspěvků ze stránek čtete pouze na své osobní Facebook zdi a na samotné stránky moc nechodíte. To je neduh, kterým trpí i mnoho správců FB stránek, a proto vás rádi upozorníme na nejdůležitější změny.

Největší a na první pohled patrná změna je, že dřívější „záložky“ se z prostoru pod profilovým obrázkem přesunují do sloupce vlevo, kde už před několika lety byly a zůstávají viditelné i při rolování. Znovu tedy dostává význam tvořit si vlastní obsahové záložky. Facebook tímto tahem posílil „webový“ vzhled stránek a sloupec vlevo nyní nápadně připomíná navigaci. Profilový obrázek je také přesunut vlevo, mimo fotografii v záhlaví, takže nově do něj nic nezasahuje.

A zde je první úskalí mnoha správců. Nevyměnili si ještě fotografii v záhlaví a vypadá to bídně, obzvlášť v situaci, kdy nové příspěvky na web vkládáte každý den a zbytek stránky je zanedbaný např.:

Neopravený vzhled

Častý problém také může být, že pokud jste si dříve na svou stránku vložili nějaké vlastní záložky, např. prostřednictvím aplikace Woobox a jejich pojmenování je delší, nevejdou se vám nyní na jeden řádek. Přejmenování je naštěstí jednoduché a je třeba jej provést právě přes Woobox. Pořadí záložek vlevo se dá naštěstí také upravit tlačítkem dole pod záložkami, pouze „Hlavní stránka“ a „Informace“ musí zůstat na svém místě.

Správcům stránek navíc přibylo v hlavním zorném poli několik poměrně zbytečných věcí. Z bloku „Tento týden,“ původně zobrazený jako malý sloupec na pravé straně, je nyní velký blok v Timeline. Zbytečné a iritující je i to, že „záložkové“ odkazy zůstávají viditelné i při rolování. „Další,“ umístěné pod obrázkem v záhlaví, už nevyžaduje kliknutí. Naštěstí to nejdůležitější, tedy pole pro vkládání příspěvku a horní menu zůstává viditelné na první načtení.

Ještě jedna změna grafiky! Profilový obrázek se stále zobrazuje jako 160 x 160 (a Facebook ho na přesně tuto velikost nově zmenšuje) ale nepříjemné překvapení váš bude čekat u obrázku v záhlaví, nově je 828 x 315 (předchozí podoba byla 851 x 315). Na mobilech zobrazuje jako 640×360.

Pravý sloupec, kde jsou nyní věci původně z levého sloupce, se přestává rolovat poté, co dorazí na konec. Zůstanou tam tedy viset zhruba poslední dva bloky, takže je otázka jestli ty nejdůležitější bloky přesunou na začátek sloupce nebo až na konec, kde zůstanou déle viditelné… To si asi musí každý správce vyzkoušet sám.

Malý tip: Ty nejméně důležité dejte doprostřed. Bloky můžete spravovat pomocí „tužky“ v pravé horní části bloku.

woobox

Co je to Woobox a jak na něj?

Pokud jste si již dříve všimli, že na spoustě Facebook stránek jsou odkazy na různé interní aplikace či prokliky do eshopů či poraden a kontaktních formulářů, tak právě pomocí aplikace Woobox.com můžete na svou stránku vložit zdarma až 3 další doplňky, například propojení s vaším Pinterest účtem, Youtubem, Twitterem, či vložit vlastní HTML kód nebo rovnou použit tlačítko s přesměrováním do konkrétní části vašeho webu.

3-woobox

4-wooboxTyto záložky / tlačítka jsou výrazně viditelnější než textové záložky v levém sloupci, protože je můžete vždy doplnit o obrázek. Najdete je pak v pravém sloupci v bloku „Aplikace“, který si na stránce můžete posunout do polohy, která vám vyhovuje nejvíce.

5-woobox

Aplikace Woobox.com samozřejmě nabízí i placený režim přes který můžete tvořit různé soutěže a kvízy, ale pro základní nastavení vám bude plně stačit bezplatný režim. Najdete zde také statistiky prokliků na jednotlivá tlačítka, podle kterých můžete lépe vyhodnotit, co vaše návštěvníky nejvíce zajímá. Neváhejte tedy a využijte možnosti vaší nové Facebook stránky na maximum.

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů