Velký bratr Facebook aneb cílení s „custom audience“

Jak by se vám jako prodejci nebo marketérovi líbila možnost cílit svými placenými kampaněmi na Facebooku na takřka ideální cílovou skupinu? Možnost kontaktovat i na Facebooku vaše zákazníky, uživatele, kteří vás znají a kteří navštěvují vaše webové stránky? Přesně takovou možnost máte nyní běžně k dispozici a to není zdaleka vše!

Retargeting a custom audience – co to je?

Retargeting je metoda, která vám umožňuje sledovat, kteří uživatelé internetu navštěvují vaše stránky a následně je opět kontaktovat. „Byli jste na našich stránkách? Proč se tam nevrátit a nevyužít slevu, nabídku, výhodu přesně pro vás?“ Retargeting běžně funguje v prostředí webových stránek a můžete jej využívat např. prostřednictvím Google Remarketing či Seznam retargeting.

Co ale kontaktovat návštěvníky z webových stránek také na Facebooku, kde tráví každý uživatel podstatně delší dobu a navíc ve chvílích, kdy je pozitivně naladěn? Pozitivní nálada přece znamená větší ochotu přijímat informace nebo větší chuť nakoupit.

Facebook retargeting byl ještě donedávna výsadou partnerů Facebooku v rámci služby Facebook Exchange, prostřednictvím které jste si mohli službu objednat. Nyní ale můžete tuhle službu využít i sami – díky službě „custom audience“.

Custom audience

Je to možnost vytváření vlastních cílových skupin, které následně využijete pro kampaně na Facebooku. Jaké můžete využít?

Zaměříme se na nejdůležitější dvě:

Custom audience z databáze: pokud máte rozsáhlou databázi vašich zákazníků, odběratelů newsletteru apod., můžete z nich prostřednictvím vašeho FB účtu vytvořit cílovou skupinu na Facebooku. Facebook projde všechny e-maily, vyhodnotí ty, kterými se uživatelé připojují k FB a je to. Můžeme cílit kampaň třeba na stávající zákazníky a nabídnout jim něco skutečně speciálního jen pro ně.

Custom audience z webových stránek: předpokladem je samozřejmě slušná návštěvnost na webu a pokud ji máte, stačí vložit sledovací pixel. Facebook nasbírá data o návštěvnících vaší webové stránky a spojí je s jejich FB účty. Na Facebooku tak můžete nabídnout všem lidem, kteří byli dejme tomu za poslední měsíc na vašem eshopu například poukaz se slevou a zpětným proklikem do něj.

 

typy_custom
Lookalike audience

Připadá vám, že jste pomocí „custom audience“ vytvořili příliš malou cílovou skupinu? Je tady „Velký bratr“ Facebook, který vám přispěchá na pomoc. Facebook ví, co se líbí jeho uživatelům, jaké mají zájmy, co dělají atd. Na základě všech těchto informací dokáže podle daných charakteristik vytvořit podobnou – lookalike- cílovou skupinu, jako je ta vaše a nabídnout vám ji pro cílení vašich kampaní.

Najde vám zkrátka lidi, kteří by podle všeho měli mít prospěch z návštěvy vašich stránek, jen na nich ještě nebyli. Dobré, ne?

 

lookalike

Facebook skutečně dobře pracuje na nabídce svých marketingových nástrojů a pokud se správně zorientujete, určitě vám přinesou spoustu užitku a vyšší konverze.

Pokud je toho na vás moc, obraťte se na nás. Na desítkách kampaní jsme si již správné postupy ověřili.

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů