Firemní facebook je k ničemu. Taky jste to slyšeli?

Autor: 11.8.2014 Sociální sítě

Jedni nahánějí fanoušky pomocí soutěží, druzí se potí u vymýšlení zajímavého obsahu a doufají ve sdílení, další inzerují banalitu. Společně pak tvrdí – facebook je na nic. Jak to, že jedněm facebook prokazatelně peníze vydělává a jiným ani za mák? Proč jedni dosahují konverze a druzí generují zisk? Zkusme tomu přijít na kloub.

Vzhledem k tomu, že se problematice věnujeme již od roku 2010 a na klientském účtu jsme za tu dobu protočili v inzerci a propagaci přes 6 milionů korun ve více jak 530 kampaních, vyplatí se naše postřehy především malým a středním klientům se spíše nízkým rozpočtem. Kolik takových firem u nás je? Z každé stovky devadesát devět. Patříte mezi ně i vy nebo vaši klienti?

Začneme tím, že si odlišíme tři možné cesty, jak dojit na facebooku k úspěchu a pokusíme se pak najít tu správnou pro různé typy produktů a služeb. A protože to je relativně dlouhé čtení, připravte se na tři části. Komu to bude málo a koho zaujmeme, má možnost si nakonec objednat náš připravovaný e-book Facebook pro firmy prakticky.

Tři cesty k cíli, každá je jiná

Jaké jsou tedy tři základní druhy činnosti na firemním facebooku?

  • Komunikace – vytváření kvalitního obsahu, zábavného resp. přitažlivého pro vaše fanoušky a pozdější zákazníky
  • Propagace – dlouhodobé šíření kvalitního obsahu a benefitů (dlouhodobě udržitelné konkurenční výhody vašeho produktu) na vlastních nebo cizích stránkách prostředky Facebooku
  • Inzerce – krátkodobá kampaň na aktuální akce, výhody atd. zaměřená na již připravené klienty, které ještě docílíme pomocí vyspělé custom audience a konverzního pixelu.

 

Obecně platí, že čím méně zábavný produkt máte, tím méně důležitá je vaše komunikace na vašich Facebook stránkách a tím důležitější je propagace na vhodné fanoušky a jejich přátele, případně inzerce na ty, kteří jsou připraveni „koupit.“

Teď by z mnoha z vás měl spadnout těžký dosavadní stres z toho, co s vaší vlastní firemní stránkou? Za určitých podmínek se na ni totiž můžete téměř vykašlat. Pojďme ale dále k možnostem.

Čtyři varianty existence na Facebooku

Zde jsou čtyři varianty existence na Facebooku, jak jsme si je ověřili za čtyři roky práce v prostředí firemního Facebooku:

  • Varianta 1 –  Ideální a hladká : komunikujte
  • Varianta 2Obvyklá a schůdná: komunikujte, propagujte, inzerujte
  • Varianta 3 – Těžká a neschůdná, přesto překvapivě výnosná – inzerujte na facebooku, někdy propagujte
  • Varianta 4 – Tragická, ale dost běžná: nefunguje nic a nic ani nezkoušejte

Zaujal jsem vás? Nenechte si ujít pokračování zítra.

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů