Nesedí vám konverze v Analytics a na Facebooku?

Autor: 4.2.2015 Analytics

To se stává. Různé nástroje mají jinou metodiku měření, ale u konverzí a Facebooku je ten rozdíl opravdu velký. Dnes jsme připravovali report pro klienta, kde byly data odlišná výrazně – dobrá motivace pro vysvětlení.

Že se údaje z Facebooku a Google Analytics zrovna nepotkávají je normální a už s tím počítáme. Když vám ale Facebook ukazuje skoro třikrát více dokončených obchodů, zdá se, že něco není v pořádku. A přece je – alespoň podle způsobu, jakým to Facebook chápe a měří.

U Google Analytics je postup jasný – zákazník přijde do obchodu, odbude si objednávkové martyrium a nakoupí. V analytice vidíme dokončenou konverzi a víme, odkud návštěvník přišel (přímé konverze), případně že zdrojů bylo víc (asistovaná konverze).

Facebook to částečně chápe stejně a po nasazení konverzního pixelu takto dokončenou konverzi započítá naprosto stejně. Propastný rozdíl je ale v tom, že Facebook započítá konverzi i v případě, že k SHLÉDNUTÍ REKLAMY a konverzi došlo ve stejný den. Nerozumíte?

Prostě zákazník na Facebooku vidí vaši reklamu a NEKLIKNE na ni. Pokud VE STEJNÝ DEN (standardní nastavení reportu je 1 den) nakoupí, Facebook zapíše konverzi také, protože podle jeho metodiky zobrazení reklamy bylo (mohlo být) impulsem k obchodu.

Pokud jsme zvyklí pracovat s „přesnými“ daty v Analytics, může se nám zdát, že je něco špatně, protože v rámci Facebooku nedošlo k žádné interakci. Na druhou stranu to má stejnou logiku jako billboardy u dálnice – a o jejich významu nikdo až tak moc nepochybuje. Facebook prostě předpokládá vztah mezi shlédnutím reklamy a následným nákupem, zvláště když mezi oběma událostmi byla minimální časová prodleva.

Google Analytics samozřejmě nemá co měřit, takže tuto konverzi připíše jinému zdroji. Obvykle nám v těchto případech rostou konverze z directu.

Stále nevěříte? Ověřit si to můžete v Business Manageru.

V levé navigaci najdete odkaz Reports, která zobrazí jednotlivé kampaně.
Odkaz na report

Po vybrání kampaně je k dispozici nabídka Customize Columns

úprava přehledu

A v nastavení je vpravo dole nastavení atribuce – v levém sloupci konverze po shlédnutí, v pravém sloupci konverze po kliknutí.

Nastavení atribuce

 

Zároveň do reportu přidáme konverze.

Konverze

Nastavte, uložte – rozdíl vidíte na obrázku.

konverze

Zbývá otázka – je tato metodika správná a odpovídající? Podle mého názoru je stejná, jako asistované konverze v Google Analytics. Tam také automaticky uvažujeme s tím, že každý zdroj v cestě má na dokončeném obchodě nějakou zásluhu. Tak proč by to v tomto případě mělo být jinak?

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů