Čím lépe míříte, tím více trefíte!

Dnes bych se chtěl s vámi podělit o výsledky dvou kampaní, které jsme dělali pro jednoho našeho klienta, prodejce kancelářských židlí.

Co myslíte? Stačí využit obecné nastavení kampaní na Facebooku, to znamená oslovit co největší počet lidí nejlépe z celé ČR a čekat, jak kampaň dopadne? Nebo je lepší se zamyslet nad tím, kdo vlastně jsou mí zákazníci a snažit se vytvořit kvalitní cílovou skupinu, u které je větší pravděpodobnost, že u mě nakoupí?

Ano, stačí si nastavit obecně kampaň, ale je to tak trochu na náhodu. Ale i přesto se sem tam nějaká ta cílová konverze ( objednávka) objeví. Jen při tomto způsobů pravděpodobně utratíte více finančních prostředků, než za kolik zákazník nakoupí. Proč? Protože oslovujete obrovský počet lidí, tedy i ty, kteří vlastně ani nejsou připraveni nakoupit.

Výsledek takové kampaně je zpravidla takový, že máte vysokou míru zobrazení a dosah příspěvku, což vám také přinese zajímavé zvýšení návštěvností vašich stránek, ale bez dalšího přínosu, popřípadě, pokud budete mít štěstí, tak pár objednávek tím získáte. Takže buď vám to zaplatí náklady na kampaň a budete na nule, nebo něco málo vydělá. Ale také se Vám může stát, že se vám náklady nevrátí.

Pokud se však před spuštěním kampaně opravdu zamyslíte nad tím, kdo jsou vlastně vaši zákazníci, a vytvoříte si vlastní cílové skupiny za pomoci nástrojů, které vám Facebook nabízí, budete velmi mile překvapení a vaše snaha se vám vrátí v podobě objednávek.

Takže pravidlo zní: ČÍM LÉPE MÍŘÍTE (CÍLÍTE), TÍM VÍCE TREFÍTE!!!!

Obě kampaně byly týdenní. Jedna kampaň na přelomu srpen/září 2014 a druhá kampaň byla v říjnu 2014 .

casova-osa

Před každou kampaní jsme si pečlivě připravili vstupní stránku, tzv. landing page, tedy stránku, na kterou jsme kampaň vedli. Kampaň jsme zacílili na Custom audience – tady to znamenalo zaměření na lidi, kteří byli za posledních 90 dní na e-shopu klienta a jsou aktivní uživatelé Facebooku. Dále jsme využili klientovou databázi e-mailů. Také z této skupiny jsme oslovili aktivní uživatelé Facebooku.

Jako poslední cílovou skupinu jsme si Facebookem nechali vytvořit lookalike skupinu s podobnými charakteristickými znaky s odchylkou 3% právě z již vytvořených skupin, tedy z návštěv za posledních 90 dní a z databáze emailů. Ještě jsme si zvolili věkovou hranici 26 – 45 let a kampaň jsme nastavili na celou ČR.

Z těchto kampaní jsme přivedli na stránky klienta 4 087 lidí. Z toho bylo 3 028 lidí nový uživatelé (tedy lidé, kteří byli na stránce klienta úplně poprvé).

Návštěvy a návštěvníci

Z Facebooku v době kampaní přišlo 32 transakcí v celkové hodnotě přes 177 000,- Kč.

Tržby v kampaních

Další hodnotou, kterou jsme sledovali, byly asistované konverze. Tedy situace, kdy se Facebook vyskytl v průběhu nákupního procesu. Typicky stav, kdy návštěvník po návštěvě z Facebooku navštívil například zbožové vyhledávače a následně nakoupil.  Tady jsme byli také velice mile překvapeni. Z Facebooku 70 asistovaných konverzí v celkové hodnotě více jak 224 000,- Kč.

Asistované konverze

Asi se ptáte, kolik klient do kampaně investoval. Tak já vám to prozradím. Bylo to 2x 7000,- Kč. Dohromady tedy 14 000,- Kč. Každá kampaň běžela týden.

Sečteno a potrženo: Nepodceňujte přípravu kampaně. Vaše úsilí se vám vrátí v podobě objednávek.

Jestli chcete za pomocí Facebooku také prodávat napište nám a my vám to zařídíme, nebo se přihlaste na naše školení a my vás to naučíme.

Jan Podloucký

Jan Podloucký

Honza Podloucký se věnuje problematice sociálních sítí a především Facebooku od roku 2010. Jeho specialitou je kreativní vedení firemních stránek, reklamních kampaní, organizace soutěží a eventů pomocí sociálních sítí.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů