Firemní facebook – jde to hladce, někdy to skřípe.

Autor: 12.8.2014 Sociální sítě

Už víme, že nestačí být jen zábavný a koťátka že v obchodě nefungují. A také, že zatímco jedni vydělávají, druhým zbyly jen oči pro pláč a vítr v kapse. Pojďme tedy dále a podívejme se, jak na to, abyste patřili k těm prvním.

Část 2: Jde nám to hladce, někdy to zaskřípe, ale pořád to ještě jde.

Minule jsme si definovali tři základní druhy činnosti  na facebooku:

  • – komunikaci
  • – propagaci
  • – inzerci

a určili čtyři možné stavy vašeho produktu jako

  • – ideální a hladkou
  • – obvyklou a schůdnou
  • – těžkou a neschůdnou, přesto překvapivě výnosnou
  • – tragickou, ale dost běžnou

Dnes se podíváme na první a druhou možnost aktivity –  komunikaci a propagaci.

Varianta 1, ideální a hladká: Komunikujte

Váš produkt nebo služba je kvalitní, není problém určit benefit (vaši dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu). Navíc má váš produkt potenciál zaujmout širokou veřejnost.

 Pro komunikaci ideální situace. Témata se rodí sama, fanoušci se rychle nabalují, stačí stanovit si dlouhodobý scénář, čas od času investovat pár dolarů do propagace obsahu nebo na zisk fanoušků.

Takové je třeba naše Brno žije. 1500 fanoušků 18+ z Brna za pět dní a třicet dolarů do propagace, jeden za dva centy… to je sen. Všimněte si: jde o magazín o tom, co se děje v Brně s cílem zapojit aktivní lidi v Brně do vytváření žurnálu plného aktualit. Dáte mi za pravdu, to se to píše. Podobně na tom můžete být, pokud vedete facebookové stránky obchodního centra plného událostí, stránky kvalitního sportovního klubu, knižního domu, který vychrlí 150 + titulů ročně apod.

 

brno-zije

 

Vám ostatním s běžnými firemními stránkami a běžnými produkty tohle zpravidla opravdu nehrozí.

 Řešením varianty 1 je tedy kvalitní komunikace na vlastních facebook stránkách a přiměřená propagace vašeho kvalitního a pro fanoušky zábavného obsahu formou propagace postů.

Váha komunikace 90% , váha propagace 10% , váha inzerce 0%

Varianta 2, obvyklá a schůdná: komunikujte, propagujte, inzerujte.

Máte kvalitní produkt, u něhož není problém určit benefit. Nemá však potenciál zaujmout širokou veřejnost.

 Tohle je obvyklá pozice poloviny našich klientů a využití facebooku má pro jejich ekonomicky únosnou veřejnou existenci klíčovou roli. Tady vám kvalitní komunikace na vlastním profilu bude relativně málo platná – téma pro zaujetí dostatečného auditoria nelze vydolovat, protože tolik nových a báječných věcí se holt u vás neděje. Produkt, typicky v našem případě např. výroba kuchyňských dvířek, tvorba interiérů na míru nebo třeba výroba a prodej samozavlažovacích truhlíků, zajímá každého až v případě, že takovou potřebu aktuálně řeší. Ale pozor, málokdo ji řeší impulzivně, teď hned.

 

trachea

 

Jde o drahá, investiční rozhodnutí a připravují se měsíce, někdy rok i déle. Nebo jde o sezónní záležitost – jako je to u těch truhlíků. Tady vám facebook nabízí možnost dlouhodobé přípravy, „hlazení“ budoucích zákazníků. A pokud víte, jak na to, změníte nevýhodu ve výhodu. Na trhu jsou přece desítky nudných produktů horších, než je ten váš, které jsou ale asi o něco levnější atd., zkrátka prodávají se jaksi víc, než ten váš. Jak se rozhoduje klient, který nemá informace? Zvolí nejnižší cenu a zvolí zpravidla špatně.

 Je na vás, abyste ho celoročně přesvědčovali vhodným „hlazením“ o své kvalitě, své konkurenční výhodě tak, aby až je připraven koupit, nehledal, ale bez hledání vybral vás. Co je pak potřeba udělat? Připravte si na vlastních www stránkách skutečně kvalitní přehled svých výhod, textově, galerií realizací s popiskami či použitím videa, vždy ale s výzvou k akci – „pošlete si nezávaznou poptávku“, kontaktní formulář atd. Odkazy na ně pak publikujte tam, kde mohou být vaši zájemci – jak na vlastních stránkách (tam jich moc není a není je jak zaujmout), tak především na stránkách, které se podobné tématice věnují – pro různé aspekty životního stylu je to třeba tady.

A pokud je vaše myšlenka opravdu nosná, neriskujte, že se mine s čtenáři, aktivně ji propagujte, nabízejte k pozornosti formou sponzorovaných postů cílených na fanoušky a jejich přátele, a to celoročně. Jedině facebook vám dokáže splnit sen každého marketéra, trvalou a přitom ekonomicky únosnou přítomnost vaší firmy na očích budoucích zákazníků.

 Řešením varianty 2 je tedy dlouhodobá propagace vašich konkurenčních výhod mezi těmi, kdo v budoucnu mohou projevit zájem. Komunikace na vlastních facebook stránkách význam má, ale maximálně 30 % z váhy celkových nákladů, cca 60 % pak tvoří propagace obsahu a cca 10 % inzerce okamžité výhody na ty, kteří jsou právě teď připraveni koupit.

A to je pro dnešek vše. Zítra se podíváme na zbývající dvě varianty firemní existence na facebooku .

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů