Budování značky – branding – jako přínos Inbound marketingu

Autor: 8.4.2014 Case study, Pracujeme

PPC kampaně ve vyhledavačích přinášejí cílovou konverzi, z hlediska brandingu jsou však zcela mrtvé. Co to znamená pro klienta? Skončíš s kampaní, nic ti nezbude. Máme čísla.

Je tomu rok, co jsme spustili první projekty Inbound marketingu pro naše klienty. Měl bych říci, že naši klienti nejsou bohatí, rozpočty v řádu 20 000 až 30 000,-Kč měsíčně jsou spíše výjimečné maximum a u většiny z nich musíme akceptovat podmínky výkonnostního marketingu, tedy odměny za dosažené výsledky, ať už na straně klienta existuje nebo neexistuje kvalitní spolupráce. Všichni naši klienti, až na pár výjimek, nemají ve firmě marketingového specialistu a naše práce, kromě dosahování výsledků, často spočívá ve vysvětlování a obhajování základních principů marketingu a on-line marketingu.

Inbound marketing je definován jako strategie nalezitelnosti firmy, vytváření firemní (pozitivní) stopy napříč celým internetem a stále častěji i mimo něj. Prostě hledáte řešení svého praktického problému „kdo mi dodá „ a naleznete firmu – nebo vám ji někdo doporučí. To je první krok. V druhém kroku si nějak potřebujete ověřit, zda nalezená firma je ta pravá. Takže buď hledáte reference, nebo se ptáte na reference. Nebo – nebo si pamatujete si značku a hledáte přímo ji, což by mělo být cílem každého takového snažení.

Jak funguje tradiční PPC:

Kvalitně nastavená PPC kampaň v systémech Sklik a Adwords s jasně stanovenými cili, pokud na ni máte dost peněz, přináší rychlý efekt. Jeden náš klient na ni vsadil a trval, byť ne s námi. Meziročně zvedl měsíční návštěvnost na stránkách o desítky tisíc lidí a zajistil si tak souvislý proud poptávek po své službě. Byl to poměrně „bohatý“ klient a jeho rozpočet na PPC je v řádu vysokých desítek tisíc měsíčně.

Co se však nestalo: nepřibyl mu prakticky žádný brandový návštěvník, který by si namísto slova např. „plastová okna levně “ napsal jméno našeho klienta a koukl primárně, jaký produkt nabízí a teprve pak se pustil do případného hledání. Vezmeme-li v úvahu počet zpracovaných a odeslaných poptávek na jednu dokončenou objednávku, náklady na získání takové zakázky v umírajícím oboru, obvyklou velikost objednávky, pak jeho neochota budovat brand a obejít se bez drahých PPC, je zarážející.

Jiní naši klienti na PPC nemají a ouha – roční nárůst obchodu z directu, tedy přímo z jejich domény je 100 a více procent .

Co jsme pro ně použili, co funguje:

  • Určitě kvalitně vedená komunikace na vlastních facebook stránkách. Pro malou firmu s omezeným sortimentem zábavných informací to však není jednoduché a už vůbec to nejde zadarmo- proč, to je napsáno třeba zde: http://bit.ly/posty_facebook
  • Určitě newsletter, jakmile máte dostatek vlastních obchodních kontaktů. Nakoupené databáze nám nefungují vůbec. Jednak je to na pomezí legality, navíc lidé chápou taková sdělení jako otravný spam a nečtou je. Newsletter, pokud s ním umíte zacházet a máte vhodný sortiment, vydělává až stovky tisíc obratu i u malé firmy.
  • Určitě něco, co nazývám falešným newsletterem. Pokud máte dost vlastních fanoušků na facebooku, pošlete zajímavou nabídku přes tyto fanoušky jejich přátelům. Proč to funguje, jsem popsal tady: http://bit.ly/nakupy-na-facebooku . Jeden z našich klientů tak dosahuje měsíčního obratu v řádu statisíců.
  • Určitě se vyplatí hledat velké zájmové skupiny, které by mohly váš obsah ocenit, jako se to pravidelně daří nábytkářům – viz třeba zde: http://bit.ly/sponz_post
  • Určitě fungují zajímavě napsané články plné hodnotného obsahu umístěné tam, kde je lidé hledají, tedy v zájmově orientovaných magazínech. Ale ať se to komu líbí nebo ne, samo o sobě je to takové drahé „posýpátko,“ které vám zvířátka od Google snadno pojedí.
  • Určitě funguje remarketing resp. retargeting, pokud jej umíte. Pro budování brandu je to přímo požehnání za pár korun, i cílová konverze se zpravidla vyplatí. Bez vysoké a angažované návštěvnosti stránek o něj ale ani neusilujte, a pokud nevíte jak a jen tlačíte na pilu, nezískáte opět nic. Máme ověřeno.
  • Určitě fungují srovnávače zboží Heureka.cz a Zbozi.cz, pokud nebudete litovat nějaké té koruny a připlatíte. U různých komodit fungují s rozdílnou výkonností , ale zanedbat je, je velká chyba. Pro branding ale přinášejí nic.
  • Určitě nezapomeňte, že slůvka jako Landing page a Call to action nejsou pro smích a ani z říše teorie. Nepřeceňujte kupce, neriskujte, že nepochopí, že jsou v obchodě. Zamyslete se vždy nad trasou jejich postupu od prvotní informace v inzerátu či jakékoliv zmínce o vás přes doplňkové informace na stránkách až po košík a potvrzení objednávky – pokud máte eshop.
  • Když se vám něco podaří a někdo o vás napíše, pochválí vás, nebo vyřešíte úspěšně protivnou reklamaci (ano, to je po čertech úspěch k chlubení!) zamyslete se, jak o tom dát vědět všem, kteří se to dozvědět mají – budujte svůj brand a ušetříte za inzerci , jako třebas tady:

 


Eshop s nábytkem – newsletter, zbožové vyhledávače, sponzorované příspěvky v soc. magazínech, remarketing

 

Eshop se doplňky stravy – newsletter, zbožové vyhledávače, sponzorované příspěvky v soc. magazínech, kvalitně vedená Facebook stránka firmy, remarketing

 


Výroba oken – především PPC kampaně Adwords a Sklik, remarketing

Když to celé sečtete a máte nápady, dosáhnete své cíle a ještě se pobavíte. Vivat guerilla, a pokud máte třebas jen 15 000 ,-Kč na rok a chcete vědět, jak využít pro Guerilla marketing náš Mediahouse, přihlašte se na naše školení nebo nám pošlete popis svého problému .

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů