Benchmarking je zpět, bude k něčemu?

Autor: 22.10.2014 Analytics

V září Google oznámil návrat benchmarkingu do Google Analytics a při té příležitosti hned ukázal případovku firmy Twiddy, které rozhodnutí na základě získaných údajů zvýšilo efektivitu e-mailových kampaní o desítky procent.

O co jde? V Google Analytics nyní můžete vybrané metriky porovnávat s vaší konkurencí – na výběr je 1600 odvětví. Samozřejmě anonymně, pokud jim to ale funguje, získáte alespoň základní přehled, jak se vaše konkurence (pokud je zapojena) chová a v čem je lepší. Pokud snad doufáte, že zjistíte, jak jste na tom s tržbami, pak zbytečně.

Benchmarking není nic nového, toto srovnávání tady už bylo v roce 2008 a vydrželo až do března 2011. Výsledky nebyly slavné. Bude návrat lepší?

Česká republika je malý trh, data, která jsou k dispozici v anglosaských zemích, k dispozici rozhodně nemáme. Bude to na tom našem malém písečku vůbec fungovat? Zkusil jsem porovnat údaje u dvou e-shopů, jeden sportovní a druhý s nábytkem.

Benchmarking - nábytek

U obchodu s nábytkem Analytics nabízí srovnání s více než 400 srovnatelnými stránkami, což není vůbec malé číslo. Naopak jsem jich čekal méně. Ale výsledky jsou v podstatě odpovídající.

Jediné plus jsou přístupy z přirozeného vyhledávání – jedná se o zavedený web, který se dobře zobrazuje a přístupy z organicu jsou velmi slušné. Mezi odkazující stránky spadají především zbožové vyhledávače, které představují pouze asi 11 procent z celkové návštěvnosti. Placená reklama se používá pouze sporadicky, sociální sítě téměř vůbec, jednou měsíčně je rozeslán newsletter. Žádná sláva a údaje by tomu odpovídaly.
Konkurence tak firmu předstihuje ve všech těchto kanálech – nejen ve statistikách, ale i ve skutečnosti.

Benchmarking sportovní obchod

 

U sportovního eshopu jsou výsledky velmi podobné, stejně jako důvody. Srovnává se s více než 200 podobnými weby. Je zde proti konkurenci výraznější náskok v přirozeném vyhledávání a protože se jedná o celostátně známou firmu, je odůvodnitelný i náskok v přímé návštěvnosti. A to je vše. Newsletter odchází nepravidelně párkrát za rok, na poslední PPC kampaň si už ani nevzpomínám, profil na Facebooku je zaměřen více obecně na sport, než na podporu eshopu.

Zdá se vám to neprůkazné? Ano – možná je. Ale v těchto případech data sedí s realitou. Nejlevnějším a nejrychlejším způsobem, jak si to ověřit je, stejně jako u firmy Twiddy, emailový marketing. Připravujeme změnu v podobě tématicky laděných newsletterů s častější a cílenější rozesílkou. Předpokládám, že v horizontu dvou měsíců uvidíme, jestli jsou naše závěry správné.

Jak se k těmto datům dostat?

Přihlašte se do vašeho účtu Google Analytics a v horní liště klikněte na záložku Správce. V prvním sloupci Účet vyberte Nastavení účtu a zaškrtněte možnost anonymního sdílení údajů. Neočekávejte, že se z přehledů dozvíte, co máte dělat, ale možná si uvědomíte, kde můžete mít mezery a kde jsou příležitosti, jak to zlepšit.

Nastavení Analytics

Jan Nachtigal

Jan Nachtigal

Honza se zabývá tvorbou stránek od roku 1997. Od roku 2005 se specializuje především na optimalizaci webu a to jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače, protože zastává názor, že jedno bez druhého nemůže dobře fungovat.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů