Firemní Facebook – nevíme jak na to, ale věříme

Autor: 13.8.2014 Sociální sítě

V minulých dílech jsme si popsali čtyři varianty firemní existence na Facebooku a určili tři možnosti jak na to: komunikaci, propagaci a inzerci. Dnes se budeme věnovat inzerci a variantě poslední – všechno je v pytli a nic nefunguje.

Část 3: Nevíme jak na to, ale věříme svému produktu/nevíme jak na to a už nevěříme ničemu.

Varianta 3. Těžká a neschůdná, přesto překvapivě výnosná: Inzerce na facebooku.

Váš produkt je spíš fádní a obvyklý, takže zajímá jen velmi úzkou skupinu lidí a v čase se jen málo mění. Přesto jste schopni přesně stanovit svůj benefit. Takoví klienti tvoří druhou polovinu našeho portfolia, typicky jde třeba o výrobce plastových oken. Komunikace na vlastních stránkách téměř nedává smysl, protože dlouhodobé zaujetí nelze vytvořit.

 

rozmarne-leto

 

V takovém případě berte firemní stránky především jako firemní identitu, tedy jako prostředek pro komunikaci s ostatními na facebooku pod firemním jménem. Samozřejmě odpovídejte na dotazy, ale nevěřte tomu, že jich bude hodně a nesnažte se je virtuálně vytvářet, na faceboku se stejně všechno provalí.

 

Maloučko vytvářejte historii. Víc peněz do toho nedávejte, je to zbytečné, ať už vám kdokoliv slibuje cokoliv. Ušetřený rozpočet raději poměrně rozdělte na dlouhodobou propagaci svých výhod (dlouhodobá tradice, český výrobce, servis zdarma…) pomocí komunikace na cizích facebookových stránkách formou admin „PR“ postů, kde mohou být vaši zájemci.

 

Příkladem takové „cizí“ stránky může být náš Interier.com. Proč a jak to funguje najdete popsáno třeba tady. Budete překvapeni, jak výnosné to může být. A konečně také dojde na reklamu na facebooku ve chvíli kdy máte akci, výprodej, výstavu, prostě něco krátkodobého typu „udělej to hned“, samozřejmě s prolinkem na kvalitní landing page.

 

Facebook nabízí skutečně unikátní možnosti cílení pomocí custom audience a unikátní formáty jako dark post atd., o kterých se ostatním inzertním systémům ani nezdá, a za výrazně nižší náklady. K dispozici máte vždy velký obrázek i dostatek prostoru pro text, kdo vám tohle dá? I kdybyste neprodali hned, pořád je to branding, tedy něco, co PPC, při vší úctě, neumí.

 

Nezapomeňte také, že aktivní uživatelé facebooku jsou podstatně méně alergičtí na reklamu, zvlášť pokud se zamyslíte nad správným cílením podle zájmů a jiných údajů. Nevěříte? Vyzkoušejte.

 

Varianta 4. Tragická, ale dost běžná – nefunguje nic a nic už ani nezkoušíte

Tahle varianta platí v případě, že nevíte, jaký je váš benefit, produkt vám samotným připadá zbytečný, nudný a už nevíte, co s ním. Čas od času to potká každého a každý produkt. I takové klienty máme.

 

Pokud to je to váš případ, jsou dvě možnosti. Buď je váš produkt skutečně objektivně překonán a vám nezbývá nic jiného než hledat jiný, nejlépe alespoň vhodný k dlouhodobé propagaci – varianta 2. Nebo se na váš produkt podívejte jinýma očima, očima zákazníka a najděte na něm benefity, vhodné alespoň k inzerci – varianta 3.

A pak už to je jasné. Pomoci vám v tom může samozřejmě kvalitní externista, skutečný marketér s praxí z vašeho oboru.

Kde se nacházíte vy? Rádi vám pomůžeme to zjistit.

 

Tak to je vše. Pokud jsem vás zaujal, registrujte se pro připravovaný e-book, na kterém pracujeme společně s Honzou Podlouckým, Honzou Nachtigalem a dalšími kolegy z INT. Nanečisto ho psát nebudeme, a pokud nenajdeme alespoň padesát zájemců, půjdeme se raději věnovat další kampani pro naše klienty. E-book je pochopitelně zdarma, jen za e-mail.

 

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů