Lesk a bída digitálního nomádství

Autor: 1.6.2017 Publikujeme

O fenoménu digitálního nomádství jste určitě slyšeli . Napsáno toho bylo za ty roky hodně, sám jsem těch článků přečetl desítky. Jsou vesměs podobné. Popisují buď přímo jak se stát digitálním nomádem nebo veskrze pozitivní zkušenosti z nomádění někde z Kambodži nebo z Maroka. Ale méně pozitivních článků či textů připouštějících i nějaké stinné stránky digitálního nomádství bych napočítal na prstech jedné ruky.

Je to snad tím, že digitální nomádství opravdu nemá žádná negativa nebo spíše tím, že většina digitálních nomádů nechce veřejně připustit, že nomádství není úplně ideální dobrovolnou volbou, ale „spíše nutností…“. Každý se raději pochlubí fotkou na Instagramu, jak pracuje na pláži…

Článek by se tedy mohl jmenovat: „Digitální nomádství pro freelancery, nutnost nebo volba…?“. Mnoho online marketingových specialistů pracuje externě současně na více projektech pro různé klienty a vesměs na živnostenský list či na vlastní s.r.o. Odtud je vždy jen pomyslný krok k tomu říct si, proč pracovat pro klienta v Praze na dálku jen z Brna či z Olomouce? Když pro něj mohu takřka stejně efektivně pracovat ze Španělska, z Thajska či z Gruzie? Životní náklady budu mít stejné nebo i nižší, a ještě si užiji navíc „trochu zábavy a poznání“.

digitalni-nomadi

Druhá strana mince je to, že freelanceři jsou k tomuto životnímu stylu dosti často tlačeni aktuálními zákony a normami. Předně z toho důvodu, že nemají nárok na hrazenou dovolenou ani na placené státní svátky, případně nemocenskou atd. A dále je tu velmi omezená zastupitelnost profesionála u klienta v době jeho nepřítomnosti.

Ve zkratce, když jste na dovolené a nepracujete, nemáte žádný příjem. Kromě ceny za dovolenou musíte do nákladů počítat také peníze, které jsme nevydělali. To není jediná komplikace. Dále riskujete narušení vztahů s klienty, když jim nebudete moci poskytnout potřebný servis v době, kdy jej neprodleně požadují a v neposlední řadě můžete přijít o potenciální nové zakázky, které si nedojednáte během dovolené, takže můžete ohrozit své příjmy i po návratu.

Tyto a mnoho dalších faktorů, Vás navádí k digitálnímu nomádství, kdy do dané lokality odjedete na delší dobu, abyste měli čas věnovat se své práci a zároveň nelitovali toho, že nemáte čas dostatečně poznat nová místa…

Další často zmiňovaný argument je , že nomádění např. v JV Asii je mnohem levnější, ekonomicky výhodnější a pohodlnější než život v ČR. Je to ovšem 100% pravda?

prace-z-plaze

Asi vždy záleží na osobním vkusu. Já mám zkušenost s nomáděním v Evropě, USA i Asii, tak bych rád nabídl nějaké srovnání. Nedá se dle mého říct, že v Asii je automaticky vše a vždy výrazně levnější než v ČR. Když například zvážím ceny služeb v Thajsku, tak je možné najít ubytování, služby i jídlo v dobré kvalitě za nízké ceny, ale chce to hledat a zabere Vám to hodně času a pravděpodobně se na začátku i trochu spálíte. Samozřejmě i v Thajsku jsou velké cenové rozdíly mezi regiony a pokud se rozhodnete pobývat na ostrovech poblíž písečných pláží, tak příliš neušetříte určitě.

Např. ve známém centru digitálních nomádů v Chiang Mai, jsou ceny sice příznivější, ale ostatní podmínky pro práci už mi tak vhodné nepříjdou (Chiang Mai je druhé největší město Thajska, 700 km na sever od Bangkoku a opravdu není u moře!).

Proč si myslím, že to není úplně ideální místo na práci? Přestože se jedná o město na severu Thajska, je tu velkou část roku opravdu vedro a dusno. Já tedy v těchto podmínkách maximální a soustředěný výkon určitě nepodávám. Samozřejmě můžete namítat, že na hotelu máte klimatizaci a můžete jít také do silně klimatizované kavárny či coworkingu. To sice ano, ale kvůli tomu jste letěli přes půl světa? Opravdu?

nomadstvi

K thajskému a asijskému koloritu jinak patří poměrně intenzivní automobilová a motocyklová doprava a tu provázející smog, znečištění a nemožnost takřka přejít silnici. Chodníky skoro neexistují a chodci jsou „úspěšně ignorováni“. Pokud mezi vaše relaxační aktivity patří jízda na kole, bruslích či běhání, tak na to rovnou zapomeňte. A představa, že si půjdete vyčistit hlavu do parku či do přírody v těchto silně urbanizovaných oblastech také není moc reálná.

Ale abych jenom nekritizoval, když budete mít štěstí a nenecháte se odradit případným prvotním nezdarem, tak určitě najdete příjemné ubytování za cenu kolem 400Kč/noc za dvoulůžkový pokoj s koupelnou i klimatizací v centru města. Pokud máte rádi asijské jídlo, tak nebude problém najít dobrou restauraci, kde si dáte bez problému jídlo za 70 Kč. Pokud trváte na západní kuchyni budete muset hledat o něco déle, kvalita jídla bude více proměnlivá a cena vyšší. Ceny exotického ovoce, ovocných koktejlů, nápojů či Redbullu jsou naopak také velmi zajímavé. Originální thajský Redbull za 7 Kč jen tak někde nenajdete 🙂

Ruku na srdce, když už budete tak daleko od domova asi nebudete chtít celou dobu prosedět na jednom místě a brzy vás začne zajímat, co je o pár kilometrů vedle. Budete tak utrácet i za dopravu, hledat levné letenky a jízdenky, srovnávat ceny a celkově vás čeká nová várka stresu, abyste neutratili zbytečně moc peněz.

Naopak nomádění v západní Evropě nemusí být tak nevýhodné, jak se na první pohled může zdát. Proč? Například proto, že stejné časové pásmo a takřka nulový evropský roaming vám umožňuje být s klienty v kontaktu tak, jako kdybyste byli maximálně v sousedním městě. Ceny mobilního internetu a datové limity jsou skoro všude výrazně nižší a výhodnější než u nás, takže můžete být online takřka kdekoliv a kdykoliv. Garantovaná kvalita služeb, západoevropské infrastruktury či dostupnost zdravotní péče také není k zahození. Když se dobře rozkoukáte, tak najdete jídlo i služby za ceny jako u nás (happy hours, tematické dny či slevy před koncem zavírací doby).

Práce z restaurace

Ubytování může být dražší, ale pokud uvažujete chytře a například i v únoru si chcete užít trochu sluníčka, tak můžete vyrazit třeba do jižního Portugalska, kde je tou dobou i 25°C. Přes Airbnb zde seženete byt 2+1, 100m od pláže jen za 13 000 Kč na měsíc se vším všudy. To je docela snová nabídka. Zvlášť když si uvědomíte, že cenová hladina je v Portugalsku obecně nižší než u nás. Navíc v době nízkonákladových aerolinek můžete sehnat letenky po Evropě i za pár stovek, na rozdíl od letenek do Asie či USA, kde to bude vždy více jak 10 000 Kč.

Každý si tedy musí sám dobře spočítat, kde a jestli vůbec se mu digitální nomádství vyplatí a jestli mu přinese to, co od něj očekává. Rozhodně neříkám, že je za všech okolností špatné, jen jsem chtěl zdůraznit některé stinné stránky, o kterých se dle mého málo mluví.

Navíc pokud patříte k těm, kteří mají v ČR již nějaké stále fixní výdaje jako je platba hypotéky či splátka za auto, tak bude vaše měsíční bilance ještě o poznání méně výhodná. Na druhou stranu, která jiná práce vám umožní trávit každý rok např. 4 a více měsíců v zahraničí…? Akorát je třeba mít na paměti, že to nejsou 4 měsíce dovolené. Naopak, často za celý rok nemáte například skoro ani týden tradičního volna. Je to vždy něco za něco, nikoliv pouze idealizované posedávání s notebookem na pláži a popíjení koktejlů, které známe z Instagramu.

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů