Ohlédnutí za 4. ročníkem Babelcampu, aneb kam spěje svět sociálních médii

Letošní ročník se organizátorům určitě vydařil, i když s některými okolnostmi, jako je neklimatizovaný prostor Jatek78 a zářijové teploty přes 32`C, asi nepočítali. V kombinaci s intenzivním nonstop pásmem přednášek bez přestávek to z celé akce udělalo opravdu „divácky náročnější záležitost“.

Dobrá zpráva pro všechny kdo se na Babelcamp nedostali nebo tam byli, ale nebylo v jejich silách zvládnout naplno všechny přednášky. Byla zde přítomna kamera a tudíž velká část obsahu je již nyní online, takže si můžete přednášky připomenout. (Zatím je to trochu chaotické, neuspořádané a nepojmenované, ale dá se předpokládat, že to autoři ještě upraví, dejme jim tedy čas.)

1

Bylo zde mnoho zahraničních přednášejících, kteří měli co říct i „zkušeným profesionálům z oboru“ a to na menších akcích nebývá pravidlem, takže doufám, že se organizátorům podaří udržet úroveň a také ceny i nadále.

Na letošním ročníku bylo zjevné, že se organizátoři i hosté snažili nastínit, jak mohou velký marketing dělat i menší společnosti bez statisícových budgetů. Pak se tam sice zase zmiňovaly nadnárodní korporace jako KLM, Tchibo, Pilsner Urquel, ale to už tak bývá. Každopádně postřehy se aplikovat určitě dají i pro malé firmy.

Například fakt, že nemá smysl za každou cenu si tvořil vlastní (drahou) mobilní aplikaci, jen pro ten pocit být cool a jít s dobou. Lidé totiž pravidelně používají maximálně 10 % aplikací, které mají staženy v telefonu. I velké aerolinky mají problém „donutit“ své zákazníky používat mobilní aplikace. Zvažte tedy, podaří se to vaší aplikaci?

Babelcamp 2016

Druhý důležitý bod: Nebojte se krizové komunikace se zákazníky. Mějte připravené scénáře a nezapomeňte na lidský a osobní přístup, prostě: „Screw digital, let’s be human„. Jak řekl Polle de Maagt: „Nyní je pro sociální média ta nejhorší doba, protože zákazníci jsou ze zdejšího přístupu firem zklamaní.

Na sítích je zavaluje plno reklam i špatné pokusy firem o to být vtipný. Výsledkem je, že podobně zklamané jsou pak i samotné společnosti, protože vkládají do sociálních sítí mnoho peněz, platí si social media profesionály, ale mezi realitou a sliby je velká propast.“

Je tedy třeba se vrátit spíše ke kvalitnímu a hodnotnému obsahu, nikoliv k obecným „kobercovým náletům“ po všech sociálních, kde nedokážete připravit kvalitní obsah a komunikaci se zákazníky (Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram, Youtube, Pinterest, Vine apod.)

Byl zde věnován také prostor marketingu prostřednictvím youtuberů (instagramerů) a dalších ambasadorů značek. V dnešní době je to už poměrně sofistikovaná činnost, a pokud chce mít menší firma úspěch, tak se jí vyplatí spojit se dnes s již nějakým zavedeným youtuberem, který ji zpropaguje mnohem efektivněji a levněji než při pouhém vložení financí do profesionálního reklamního videa a následné placené propagace videospotu.

Navíc video od youtubera bude mít vždy větší esenci přirozenosti a osobního doporučení a to je to, na čem zákazníkům záleží nejvíce.

Babelcamp 2016

(Některé prezentace byly šílenější než jiné, no posuďte sami…)

Zajímavé bylo také téma Elišky Vyhnánkové, známé specialistky na social media, která už 5 let upozorňuje na potřebu zapojit do social media marketingu také samotného klienta, edukovat ho a projít si s ním veškeré kroky. To je jistě chvályhodný přístup, ale závidím ji i po více jak 5 letech její optimismus, protože zkušenosti z praxe jsou trochu jiné. Mnoho firem o dovzdělání nestojí (považují se za dostatečně zkušené nebo celý koncept sociálních sítí rovnou považují za triviální) a zároveň mnoha agenturám i freelancerům tito „nevzdělaní klienti“ vyhovují. Snáze jim tak prodají své výsledky s narůstajícím počtem fanoušků či lajků jako úspěšnou kampaň. Edukace je dobrý koncept, ale je otázka, jestli to není spíš přání.

Babelcamp 2016

Mick Griffin z Brand24, připomněl statistiky, kdy až 88 % zákazníků před nákupem využívá online recenze, přičemž 85 % lidí zhlédne 10 recenzí, 88 % věří recenzím více než svým přátelům a 44 % je zhlédne i poté, co se o nákupu již rozhodli. Zákazníky zajímají reálné zkušenosti, takže po zhlédnutí vaši reklamy mnohdy ještě předtím, než navštíví váš obchod, začnou hledat recenze a zkušenosti ostatních. Pokud tedy nemáte zvládnutou komunikaci i na těchto kanálech, výrazně to může ovlivnit vaše výsledné konverze.

Pawel Tkaczyk přiblížil 5 současných trendů sociálních médií, které, pokud ignorujeme, nás mohou snadno připravit o výsledky:

  • Investujte do Customer Experience. Problém je, že sdílíme stejný obsah pasivnímu i zaujatému publiku. Najděte to, co je pro obě poloviny publika vhodné.
  • Smarketing. To je kombinace obchodu, zákaznické podpory a marketingu v jednom projektovém týmu. Jedině propojení těchto tří elementů dokáže udělat dobrý a zároveň lidský byznys.
  • Zákazník je médium. Zásobování více malých publik je efektivnější než unifikovaná zpráva v masmédiích.
  • Lovemark. Vaši zákazníci by vás měli milovat, ale samotný brand k tomu nestačí. Stojí za tím trojúhelník lásky složený z vášně, intimity a závazku. Marketéři jsou dobří v závazcích, ale nejde jim intimita (nevědí, co přesně zákazníci chtějí, nesdílejí s nimi tajemství apod.). Vášeň mohou firmy podpořit vyvoláním emocí.
  • Konverzace. Nepoužívejte pro reklamu dvousměrné kanály, nebo ztratíte publikum. Nechte je v domnění, že vaše komunikace je osobní.

5(Můj nejlepší moment v životě? Když můj Snapchat post měl 1500 shlédnutí.)

V neposlední řadě zde byl zmíněn i Snapchat, který dramaticky roste a marketéry i inzerenty je nyní poněkud opomíjen. Jak zmínila přednášející, kdy jindy než teď využít tuto příležitost? Na Západě je to ve skupině teenagerů dokonce dominantní sociální síť. Příští rok by měl Snapchat přinést vlastní ekosystém pro tvorbu reklam podobně jako jej má Facebook či Twitter, takže tuto dravou síť bychom určitě neměli podceňovat.

Závěrem to nejdůležitější, jídlo bylo perfektní 🙂 A pokud jste měli štěstí, mohli jste si nějaké online marketéry rovnou „přidat do přátel“…

Jídlo i přátelé - to je Babelcamp

No, pokud vás přece jen více baví prodávat své produkty jako jsou boty, zájezdy nebo plastová okna a nechcete se pořád znovu a znovu učit novinky v sociálních sítích, máme pro vás dobrou zprávu na závěr. Svěřte tohle nám. Umíme prodat i každou nudu!

 

Michal Jedon

Michal Jedon

Michal se tvorbě webů a online marketingu věnuje více jak 10 let. Specializuje se na SEO a úpravy pro redakční systémy Wordpress a Prestashop. V poslední době našel velký potenciál v nových formách PPC reklamy a prezentace na sociálních sítích. Rád kombinuje tradiční metody s prvky guerilla marketingu a připravuje tak pro klienty inovativní řešení jejich online propagace. Ing.Michal Jedon je od července 2015 novou posilou našeho týmu INT. Dodává nám jistotu v klasických PPC kampaních a rychle se zaběhl i v našich Facebook aktivitách. Jsme samozřejmě rádi i za jeho schopnost podělit se srozumitelně o výsledky své práce se čtenáři našeho blogu.

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů