Obsah je král i na Facebooku. Nebuďte ale jeho otrokem.

Autor: 22.12.2014 Sociální sítě

Mantry já mám rád, dá se na nich vydělat 🙂 Tohle je lehce novoroční, na veselou mysl, celé zdraví a radost z toho, že práci si každý člověk, živnostník, firma ba i korporace taky může usnadnit. Není třeba naplnit každé vyhlášené pravidlo a každou mantru, kterou na vás učený trh sype.

Takže – jaký je vztah mezi obsahem a výnosem z investice, tedy ROI – return on investment ? Už vám taky někdo řekl nebo jste si vyčetli, že je třeba, abyste postovali vaše facebook stránky nejmíň každé tři dny a přesně podle předem nastaveného scénáře? A že je třeba budovat co nejvíc vlastních fanoušků, být pro ně zábavný a zapojit je? A jak vám to jde, dobrý? Nejde že? Spočítali jste si, co to vlastně stojí a jaká je konverze takového úsilí? Nezoufejte, jste pravděpodobně firma druhé nebo dokonce třetí skupiny naší typologie a držet dlouhodobě kvalitní obsah, který by zaujal sám od sebe a bez propagace široké davy není zkrátka možné.

Část první: Pilně postující klient

Byl jsem minulé pondělí í u jednoho budoucího klienta – pohleďte na ten optimismus- a vyslechl si jeho současnou strategii. Nepřišel na ni sám, nabídla mu ji agentura: budeme společně postovat asi tak sedmnáctkrát měsíčně a rozvíjet tak vlastní facebook profil firmy. Ty, kliente, připravíš obsah a fotky, my to pak učešeme a dáme to na facebook a budeme cílit na ženy okolo 35 +, které se o takové věci zajímají. Je to na zkoušku, na tři měsíce, dál se uvidí. Zni to rozumně a je to podle mantry jak postovat. A jak řekli, tak i udělali. Už celý měsíc.

Počítejme. Firma klienta prodává nábytek a bytové doplňky, nábytek je luxusní, bytové doplňky lepší než v Ikea. To je sice pro komunikaci lepší sortiment než pověstné urny, ale pořád to není něco, na co se lidi každé ráno těší. Navíc – je opravdu sortiment to, co má být obsahem pravidelných postů na vašem facebooku? Vůbec ne, ale to si nechme na jindy.

Takže firma cca šestnáctkrát měsíčně vybere něco ze svého sortimentu, přidá fotku a odešle spolupracující agentuře. Ta příspěvek učeše, „zatraktivní“ protože klient prý tohle až tak neumí, vyčistí fotku a uveřejni na facebooku klienta. Klientovi už přibylo i fanoušků- má jich okolo 700 a má nadstandardní organický reach až 25 %, takže každý jeho post tak vidí cca 170 lidí a každý post má 2- 8 , výjimečně 21 likes. Dobré? Nadějné? Tak počítejme.

Vymyslet a připravit takto jeden kvalitní post s kvalitním obsahem zabere klientovi minimálně hodinu času jednou za dva dny. Agentura příspěvek upraví a fotku vyčistí a celkově zprocesuje za další když málo tak hodinu. To jsou dvě hodny na přípravu jednoho postu, minimálně. A pak jej „vidí“ maximálně 170 lidí.

Jak to vychází měsíčně?

Šestnáct postů, každý za dvě hodiny je 32 hodin měsíčně. Buďme skromní a počítejme hodinu za 1000,- Kč nákladově – agentura si řekne o víc a klient si vlastní práci skromně započítá za méně / i když to je chyba/. Takže to máme 32000,- Kč, z toho 16 000,- Kč jde za agenturou a 16 000,- Kč jsou vlastní výkony klienta. Dosah postů: 16*170 = 2720 zaujatých, někteří opakovaně, takže na lidi to bude tak 2000 lidí max. A spotřebovali jsme 16 „obsahů,“ které, jak už víme, není jen tak vymýšlet.

Co budeme dělat další měsíce? Třetí, čtvrtý, pátý a další měsíce? Dalších 16 obsahů měsíc co měsíc? A co za rok? Zopakujeme, co šlo loni? Hej, nezní to jako otročina?

Takže tuhle mantru máme z krku, ale jaká je tedy jiná možnost jak být na facebooku, být tam s tímhle sortimentem úspěšný a viditelně vydělávat? My vidíme tři. Publikovat tam, kde je více čtenářů, inzerovat a konečně – inzerovat chytře. Všechny tři si popíšeme v dalším díle. A pokud vy znáte další – popište nám je v diskusi. Budeme rádi.

Veselé vánoce- dřina už je u konce 🙂

MilanTriska

MilanTriska

Dejte nám 5 minut měsíčně
Trendy, průzkumy a vychytávky

Žádný spam, jen praktické informace. A nikomu jinému váš e-mail nedáme - slibujeme...

Ctíme soukromí, s maily neobchodujeme a víme, co je ochrana osobních údajů